بر اساس تازه ترین ارزیابی مرکز دیپلماسی عمومی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دفتر ارتباطات پرتلند فرانسه قوی ترین «قدرت نرم» جهان است. بریتانیا و آمریکا نیز به ترتیب دوم و سوم هستند.

بر اساس این گزارش که ۳۰ قدرت نرم جهان را رتبه بندی کرده, بریتانیا رتبه سال ۲۰۱۶ خود را حفظ کرده اما آمریکا با دو رتبه سقوط سومین قدرت نرم جهان است.

این برای نخستین بار است که فرانسه به عنوان پرنفوذترین قدرت جهان شناخته می شود. به نظر می رسد روی کار آمدن امانوئل ماکرون, رئیس جمهوری فرانسه, خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از مهمترین عوامل صعود فرانسه از رتبه ۵ به رتبه نخست است. در مقابل و سیاست های دونالد ترامپ, رئیس جمهوری ایالات متحده موجب سقوط این کشور از رتبه اول به سوم شده است.

در این ارزیابی عوامل مختلفی مانند قدرت اقتصادی, نفوذ فرهنگی و سیاسی در عرصه بین المللی در نظر گرفته می شود, در مقابل قدرت نظامی هیچ تاثیری در تعیین «پرنفوذترین کشور جهان» ندارد. به این منظور متغیرهای مختلف از جمله شبکه دیپلماتیک کشور, نفوذ در حوزه دیجیتال (مانند شبکه های اجتماعی) و حتی نحوه پذیرش گردشگران مورد بررسی قرار می گیرند.

همچنین علیرغم حملات تروریستی در فرانسه که از سال ۲۰۱۵ تا کنون موجب کشته شدن ۲۳۰ نفر شده این کشور همچنان با بیش از ۸۲ میلیون گردشگر نخستین مقصد گردشگری در دنیاست. علاوه بر این ها جوان بودن آقای ماکرون و عدم وابستگی او به احزاب سنتی فرانسه در این رتبه بندی تأثير گذار بوده است.

انتهای پیام/

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here