اصولگرايان نياز به خانه تكاني دارند/ سهم خواهي يك مغالطه است/ در يك گذار سرنوشت ساز قرار داريم كه اعتدال تنها روش عقلاني برخورد با مشكلات است

× انتخابات تمام شد ، اما گويا حرف و حديث هاي زيادي در جريان اصولگرايي وجود دارد و همه بدنبال ريشه يابي شكست اخير هستند، به نظرتان اصولگرايان بايد از كجا آغاز كنند؟

هنوز زود است كه بتوان گفت كشور به طور كامل از فضاي انتخاباتي فاصله گرفته و اين را شما حتما بهتر از من در اخبار و رسانه ها و شبكه هاي اجتماعي دنبال مي كنيد. الان بحث بر سر اين نيست كه اصولگرايان چرا شكست خوردند. بحث اينست كه اصولگرايان نياز به خانه تكاني جدي دارند. آنها نياز به شخصي دارند كه بتواند ليدري جريان را بر عهده گيرد و يك وحدت و هبمستگي با ساير اصولگرايان شكل بگيرد كه فعلا شاهد آن نيستيم.يعني الان دعواهاي قبيله اي بيشتر شكل گرفته و دودش بيشتر از همه به چشم خود اصولگرايان خواهد رفت.

× يعني چيزي به نام ”نواصولگرايي“ يك توهم است و..

همانطور كه گفتم الان به قدر كافي در كشور مسئله و مشكل داريم و خود اصولگرايان هم با هزار و يك مشكل ساختاري و اجرايي دست و پنجه نرم مي كنند و ظهور يك پديده جديد ، اصلا قابل هضم نيست. همين جمنا را هم اگر در نظر بگيريد ، دوستان اصولگرا مي دانند كه اين طفل گويا بي پدر مانده و بهتر است بگوييم بعد از شكست در انتخابات اصولگرايان بايد آسيب شناسي دقيقي انجام بدهند. در جمع ريش سفيدان اصولگرا هم شاهد هستيم كه دغدغه فعلي شان ، ايجاد تشكل جديد نيست. حتي ديديد كه اخيرا ميرسليم هم گفت كه اگر قاليباف رأي مي آورد خودم را سرزنش مي كردم. اين نشان مي دهد كه گفتمان اصولگرايي ، يكدست نيست و درون خودشان چالشهاي زيادي هم دارند.

× فكر مي كنيد دولت دوازدهم چه ساختاري خواهد داشت و مي تواند به مطالبات همه مردم پاسخ دهد؟

از آنجا كه در سياست همه چيز سياه و سفيد نيست ، بايد در نظر بگيريد كه كابينه آقاي روحاني هم از اين قاعده مستثني نيست.يعني نمي توان گفت كه همه بدنه آن از جريان اصلاح طلب خواهند بود يا از جريان اصولگرا. طبعا يك گرايش كلي به سمت اصلاح طلبان و اعتدالگرايان وجود دارد كه همين را آقاي روحاني در نظر مي گيرد ، اما نمي توان از مديران شايسته كه در اين دو جريان نيستند ، استفاده نكرد…

× منظورتان اينست كه آقاي روحاني به اصولگرايان هم بايد سهم بدهد؟

من الان قصد توصيه ندارم و پيشگويي هم نمي كنم. اما من باب تجربه اينرا مي گويم كه وقتي شما به روند انتخاب اعضاي كابينه رؤساي جمهور يا نخست وزيران ساير كشورها نگاه مي كنيد ، متوجه مي شويد كه تلاش بر اينست كه بر اساس برنامه دولت ، كابينه منسجم و قوي باشد و به قول معروف خروجي آن يك صدا باشد. ضمن اينكه بايد به مهارت ها و تخصص و ظرفيت هاي وزير توجه كرد ، فارغ از اينكه اصلاح طلب باشد يا اصولگرا. من نمي دانم كه آقاي روحاني چه ليستي را براي كابينه با خود به مجلس مي آورد ، اما سهم خواهي يك مغالطه است. نبايد خودمان را در پيچ و خم آن بياندازيم و محصور كنيم. اين هم خودش يك حاشيه است كه بايد از آن پرهيز كرد.

× از نظر شما مشكلي در تعامل بين قوا آيا وجود دارد؟

قاعدتا نبايد وجود مي داشت. اما متأسفانه شاهد هستيم كه در هر قوه ، سخنگوياني هستند كه حرفهاي تند مي زنند و با پاسخهاي درشت تر مواجه مي شوند. تعامل بين قوه مجريه و قوه قضاييه هم الان در حد قابل انتظار و مناسبي نيست. اينكه تقصير بر گردن كيست ، بر عهده قضاوت مردم است اما تا همين جا مي توانم بگويم كه همه بايد خط اعتدال را پيگيري كنند. چون در يك گذار سرنوشت ساز قرار داريم كه اعتدال تنها روش عقلاني برخورد با مشكلات است. بهتر است همه با همدلي به پيشبرد امور كمك كنند تا كابينه سريعتر شكل گرفته و بر مشكلات عديده اقتصادي و اجتماعي فائق آئيم.

× شما چشم انداز را روشن مي بينيد؟

بايد اميد داشت. چاره ديگري نداريم. حرف و حديث زياد است. جامعه ما هم شعارزده شده است. بنابراين الان زمان عمل است. بايد آستين ها را بالا زد و از هر تنش و برهم زدن اوضاع پرهيز كرد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here