نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: تشکیل جلسه شورای امنیت در مورد کره شمالی و آزمایش های بالیستیک اخیر آن کشور «بی فایده است» و یک قطعنامه ضعیف را, «بدتر» از آن که هیچ قطعنامه ای صادر نشود, دانست.

هیلی, در روز هشتم مرداد ماه گفت: در حالی که کره شمالی به طور مکرر دست به نقض قطعنامه های ملل متحد می زند و به برنامه موشک های بالستیک خود ادامه می دهد, صدور یک قطعنامه «ضعیف» دیگر در مورد آن کشور و فعالیت هایش, بدتر از هیچ است. نیکی هیلی افزود: «هیچ فایده ای ندارد که یک جلسه اضطراری (در شورای امنیت) تشکیل دهیم, در حالیکه هیچ نتیجه ای در بر ندارد.»

وی افزود: «در واقع چنین چیزی بدتر هم هست, چون پیام آن برای دیکتاتور کره شمالی این است که جامعه بین المللی تمایلی ندارد تا او را به طور جدی به چالش بکشد.»

شایان ذکر است که کره شمالی در روز ششم مرداد ماه, در کم تر از یک ماه, دومین آزمایش موشک بالستیک قاره پیمای خود را آزمایش کرد.

آزمایش اخیر کره شمالی , واکنش های دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده را در پی داشت و باعث شدت گرفتن انتقادها از چین نیز شد. ترامپ, در این رابطه گفت: چین «هیچ کاری برای آمریکا نکرده است» و افزود «اجازه نخواهیم داد این وضعیت ادامه پیدا کند.»

نیکی هیلی نیز در ادامه این انتقادها اعلام کرد که چین «باید تصمیم بگیرد که آیا در نهایت تمایل دارد یک گام حیاتی بردارد. زمان برای حرف زدن به سر آمده است» .

دولت چین از «درخواست های مکرر» واشینگتن برای فشار بیشتر بر کره شمالی, نیز انتقاد کرده و از واشینگتن خواسته تا به آنچه «فرضیه مسئولیت چین در قبال کره شمالی» توصیف می کند, خاتمه دهد. ایالات متحده معتقر است که بدون کمک چین, اقتصاد کره شمالی نخواهد چرخید.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here