آخرین خبرها حاکی از مشارکت ۵/ ۴۱ درصد از صاحبان حق رأی در انتخابات تشکیل مجلس مؤسسان قانون اساسی در ونزوئلاست.

دادستانی ونزوئلا می‌گوید, در انتخابات مجلس مؤسسان که هدف آن تغییر قانون اساسی است دست کم ۱۰ نفر کشته شده‌اند. مخالفان تعداد کشته‌ها را حداقل ۱۵ نفر می‌دانند. دو نوجوان ۱۳ و ۱۷ ساله ‌‌نیز کشته شد‌ه‌اند. یک سرباز, یک وکیل هوادار سوسیالیست‌های حاکم  و یکی از کاندیداهای انتخابات نیز جان خود را از دست داده‌اند.

مخالفان نیکلاس مادورو, رئیس‌جمهور ونزوئلا در بسیاری از شهرها موانع خیابانی برقرار کرده و آن‌ها را به آتش کشیدند. به علاوه, حملاتی به حوزه‌های انتخاباتی انجام شد و تعدادی از کامپیوترهای انتخاباتی نیز به آتش کشیده شد.

نیروهای امنیتی به شدت علیه تظاهرات خودجوش وارد عمل شدند. با وجود ممنوعیت تظاهرات, ائتلاف متشکل از ۲۰ حزب مخالف دولت مردم را به تظاهرات علیه مادورو دعوت کرده بود.

رأی‌گیری روز یکشنبه (۳۰ ژوئیه/ ۸ مرداد) برای انتخاب نمایندگان مجلس مؤسسان قانون اساسی بود. ائتلاف نامبرده این انتخابات را مغایر با مفاد قانون اساسی خواند و آن را تحریم کرد.

دو هفته پیش از برگزاری این انتخابات, حدود ۷ میلیون در تظاهراتی مخالفت خود را با آن ابراز کردند.

پیش‌بینی می‌شود که حزب حاکم سوسیالیست اکثریت قاطع آرا را به‌دست آورد. مخالفان دولت می‌گویند, نیکلاس مادورو در صدد است با تشکیل مجلس مؤسسان قانون اساسی به قدرت بیشتری دست یابد و از این طریق مجلس ملی را که مخالفان دولت در آن اکثریت دارند تضعیف کند.

مادورو که در دوران ریاست جمهوری هوگو چاوز وزیر خارجه بود پس از مرگ او در سال ۲۰۱۳ به مقام ریاست جمهوری رسید.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here