دولت آمریکا قصد دارد از طریق صادرات زغال‌سنگ به اوکراین، با نفوذ روسیه بر این کشور در بازار انرژی مقابله کند.

به گزارش بلومبرگ، یک شرکت در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ۷۰۰ هزار تن زغال‌سنگ به اوکراین صادرخواهد کرد. دولت دونالد ترامپ از این قرارداد به عنوان ابزاری مهم برای کاهش نفوذ روسیه بر همسایگان اروپایی اش یاد کرده است.

واشینگتن می گوید در تلاش برای افزایش صادرات زغال‌سنگ، گاز طبیعی، و نفت به منظور کاهش قدرت اهرم منابع طبیعی روسیه در منطقه است. اوکراین تا حد زیادی به نفت وگاز روسیه وابسته است و بازار داخلی زغال‌سنگ این کشور به دلیل اینکه بخش زیادی از آن از مناطق شرق اوکراین که تحت کنترل شورشیان است تامین می شود، به خطر افتاده است.

ریک پری، وزیر انرژی آمریکا، در بیانیه ای اعلام کرد در سال‌های اخیر، اوکراین و بخش زیادی از اروپای شرقی وابسته و مدیون روسیه برای تامین انرژی هستند. اما این وضعیت اکنون تغییر کرده است و ایالات متحده می‌تواند جایگزینی به اوکراین پیشنهاد دهد.

روز دوشنبه نهم مرداد، در کیف، پایتخت اوکراین، قراردادی مبنی بر صدور ۷۰۰ هزار تن زغال‌سنگ در زمستان سال جاری به این کشور به وسیله یک شرکت آمریکایی امضا شد. در مرحله نخست، اوکراین ۲۱۰ هزار تن زغال‌سنگ به ارزش هر تن ۱۱۳ دلار وارد خواهد کرد.

دونالد ترامپ گفته است صادرات نفت، گاز و زغال‌سنگ یک سلاح دیپلماتیک قوی برای آمریکا محسوب می شود. سخنان آقای ترامپ در واقع در راستای تعهد او برای حفظ اشتغال در بخش معدنی آمریکاست.

شرکت آمریکایی صادرکننده زغال‌سنگ در بیانیه ای اعلام کرد این قرارداد صادرات نخستین محموله زغال‌سنگ از مبدا آمریکا به اوکراین را در بر می گیرد و صدها شغل برای معدنکاران در ایالت پنسیلوانیا ایجاد می کند. سال گذشته، آمریکا حدود ۶۰ میلیون تن زغال‌سنگ به سراسر جهان صادر کرد.

پیش از این کمیته «روابط تجاری با اروپای شرقی» آلمان روز پنجشنبه پنجم مرداد اعلام کرد که تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه می تواند به منافع شرکت‌های انرژی اروپا در اروپای شرقی «لطمه» بزند و به نظر می رسد که این تحریم‌ها با «انگیزه تسهیل صادرات محصولات انرژی آمریکا به اروپا» باشد. بازار انرژی اروپا به شدت وابسته به واردات انرژی، به ویژه گاز روسیه است. روسیه کل گاز صادراتی خود به اروپا را از طریق اروپای شرقی و دریای بالتیک انجام می‌دهد. بر اساس آمارهای سایت رسمی شرکت گازپروم که انحصار صادرات گاز روسیه را در اختیار دارد، طی شش ماه اول سال جاری میلادی، صادرات گاز این شرکت به اتحادیه اروپا ۱۲ درصد افزایش یافته است و کشورهای اروپای مرکزی و غربی بیشترین رشد واردات گاز را از روسیه داشته اند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here