آمریکا طی نامه‌ای به سازمان ملل متحد تصمیمش برای خروج از معاهده اقلیمی پاریس را رسما اعلام کرد.

در این نامه آمریکا تصریح کرده که تا زمان خروج نهایی از این پیمان در ۲۰۱۹ در مذاکرات مربوط به این معاهده جهانی حاضر خواهد شد.

خروج از پیمان پاریس یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بود که مدعی است مشارکت آمریکا در کاهش میزان تولید دی‌اکسیدکربن به اقتصاد کشورش آسیب می‌زند.

ارسال این نامه کتبی به سازمان ملل متحد اگر چه از ادامه پافشاری ترامپ بر تصمیمش برای خروج از پیمان پاریس خبر می‌دهد اما در عمل جنبه سمبولیک دارد چرا که خروج رسمی آمریکا از این پیمان نمی تواند پیش از چهارم نوامبر سال ۲۰۱۹ آغاز شود و پس از آن هم روند خروج آمریکا از آن حدود یک سال طول خواهد کشید.

خروج آمریکا از پیمان پاریس در اجرا نمی تواند پیش از اواسط پاییز سال ۲۰۲۰ روی دهد و این همزمان با آغاز به کار دور بعدی رئیس جمهوری در آمریکاست که ممکن است با انتخاب مجدد ترامپ همراه شود و یا شخص دیگری برنده انتخابات نوامبر سال ۲۰۲۰ شود که در صورت شکست ترامپ در انتخابات، رئیس جمهور جدید می تواند دوباره آمریکا را به پیمان اقلیمی پاریس متعهد کند.

در اواسط ماه ژوئن، ترامپ در سفرش به پاریس، گفته بود که کاخ‌سفید از گفتگو درباره یک “توافق نامه اقلیمی دیگر که منصفانه و متضمن منافع ایالات متحده باشد” استقبال می‌کند.

با وجود این، امضاء کنندگان برجسته معاهده پاریس در واکنش به این سخنان ترامپ از “غیرقابل تکرار شدن مذاکرات” در این باره سخن گفتند؛ چرا که مذاکرات برای توافق پاریس که در سال ۲۰۱۵ نهایی شد، خود ده‌ها سال به طول انجامیده بود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here