رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا برای دیدار با مقام‌های کشورهای آسیای جنوب شرقی راهی این منطقه شده است.

قرار است آقای تیلرسون در این سفر در باره کره شمالی مذاکراتی انجام دهد. آقای تیلرسون در مانیل، پایتخت فیلیپین در حاشیه نشست آسه‌آن با وزیران امور خارجه این گروه دیدار خواهد کرد. آمریکا خواهان آن است که سایر کشورها، مواضعی سفت و سخت‌تر در قبال کره شمالی بگیرند. انتظار می‌رود شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز شنبه، قطعنامه‌ای که آمریکا آن را تدوین کرده است را به رای بگذارد. در این قطعنامه به تقویت تحریم‌ها علیه کره شمالی به خاطر آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای اشاره شده است. گفته شده است که چین و روسیه هم از این قطعنامه حمایت خواهند کرد.

این قطعنامه شامل ممنوعیت صادرات کالاهای عمده‌ای است که سالانه درآمدی بالغ بر یک میلیارد دلار را در اختیار کره شمالی قرار می‌دهد. این ممنوعیت شامل صادرات زغال سنگ، سنگ‌های معدنی، سرب، آهن و غذاهای دریایی است.

آمریکا امیدوار است با چنین اقدامی فشارها بر کیم جونگ اون را بدون وخیم‌تر کردن بحران انسانی در کره شمالی افزایش دهد. همراهی چین برای موفقیت در این زمینه حائز اهمیت است. ۹۰ درصد مراودات بازرگانی کره شمالی با چین است. از سال ۲۰۰۶ به این سو تا کنون هفت بار تحریم‌هایی علیه کره شمالی وضع شده‌اند اما هیچ یک تا کنون نتوانسته‌اند به تغییر رفتار مقام‌های این کشور منجر شوند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here