روز شنبه ۱۴ مرداد، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در تهران با حسن روحانی و محمدجواد ظریف دیدار و گفت‌وگو داشت که طی آن رئیس جمهوری ایران تحریم‌های جدید آمریکا را برای توافق هسته‌ای «مخرب» توصیف کرد و وزیر خارجه ایران نیز آمریکا را متهم کرد که قصد دارد، «به هزینه ایران برجام را از بین ببرد».

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی به تهران سفر کرده است، صبح روز شنبه، ۱۴ مرداد، با چند تن از مقامات جمهوری اسلامی دیدار کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان، در دیدار با خانم موگرینی گفت: «نقض مکرر تعهدات از سوی دولت آمریکا و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، تأثیر منفی در افکار عمومی ملت ایران داشته و می‌تواند در مسیر اجرای برجام مخرب باشد که البته مجلس شورای اسلامی مطمئناً قانونی را در راستای مقابله به مثل با اقدام جدید آمریکا تصویب خواهد کرد».

وی افزود: «بخش مهمی از اجرای برجام مربوط به گشایش در روابط اقتصادی، بانکی و فعالیت‌های تجاری است که باید هرچه سریع‌تر و به طور کامل عملیاتی شود».

وزیر خارجه کشورمان نیز روز شنبه در تهران، در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار داشت؛ آقای ظریف در این دیدار ضمن انتقاد از بیانیه اتحادیه اروپا و آمریکا مبنی بر «تهدیدآمیز» بودن پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ، آمریکا را متهم کرد که قصد دارد، «به هزینه ایران برجام را از بین ببرد».

آقای ظریف همچنین گفت که «آقای ترامپ تلاش می‌کند به هزینه ایران برجام را از بین ببرد و اروپا لازم است در این خصوص هوشیار باشد». وی همچنین از بیانیه اتحادیه اروپا در واکنش به پرتاب ماهواره سیمرغ انتقاد کرد.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی غیررسمی در رسانه‌های آمریکایی منتشر شده که عنوان می‌کند دونالد ترامپ، از کارکنان کاخ سفید خواسته است تا پرونده‌ای بالقوه برای اثبات عدم پایبندی ایران به نص برجام تهیه کنند.

با این حال کاترین ری، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز پنج‌شنبه، ۱۲ مرداد، اعلام کرد که همه طرف‌های توافق هسته‌ای تاکنون به تعهدات خود پایبند بوده‌اند.

در همین حال فدریکا موگرینی نیز روز شنبه در دیدار با آقای ظریف گفت که مواضع اتحادیه اروپا دربارهٔ توافق اتمی وین «روشن است» و این اتحادیه تلاش می‌کند «تا آمریکا را هم در برجام کنار خود داشته» باشد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here