دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا طی سخنانی در روز ۲۰ مرداد ماه، گفت استفاده از گزینه نظامی در قبال ونزوئلا را کنار نگذاشته ‌است.

ونزوئلا- طی ماه‌های گذشته صحنه تنش‌ها و درگیری‌های شدیدی میان معترضان ونزوئلا به دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا بعد از ارائه طرح وی برای رای‌گیری «مجلس موسسان» و بازبینی قانون اساسی شدت بیشتری گرفت.

 در حالی که معترضان، دولت را متهم به تلاش برای تغییر قانون اساسی، پایان دادن به پارلمان -که اکثریت در آن با مخالفان است- و سوق دادن کشور به سوی دیکتاتوری کردند، مادورو گفت هدف از برپایی «مجلس موسسان» ایجاد صلح و آرامش در کشور است.

طی ماه‌های گذشته بیش از ۱۲۰ نفر در خشونت‌های ونزوئلا جان خود را از دست داده‌اند.

دونالد ترامپ، روز جمعه در جمع خبرنگاران در نیوجرسی، گفت: «ما در سراسر جهان، در جاهایی که خیلی دور هستند، نیروی نظامی داریم. ونزوئلا خیلی دور نیست، و مردمش در رنج و عذاب و در حال مرگ هستند ».

وی افزود: «ما گزینه‌های مختلفی از جمله، در صورت لزوم، گزینه نظامی در مورد ونزوئلا داریم ».

به گفته ترامپ وضعیت در ونزوئلا بسیار به‌هم‌ریخته است و این موضوع غم‌انگیز است.

ترامپ پس از دیدار با تیم سیاست خارجی خود شامل رکس تیلرسون، وزیر خارجه، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل و اچ. آر. مک‌مستر، مشاور امنیت ملی، در جمع خبرنگاران سخن گفت.

ساعتی بعد، وزیر دفاع و وزیر اطلاع‌رسانی ونزوئلا به سخنان ترامپ واکنش نشان دادند و از آن انتقاد کردند. وزیر اطلاع‌رسانی ونزوئلا اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا را «تهدیدی بی‌سابقه علیه حاکمیت ملی» دانست. دولت آمریکا پیش از این مادورو و دولت او را به «دیکتاتوری» متهم کرده بود، ولی صحبت از وجود گزینه نظامی احتمالی در قبال کاراکاس برای اولین بار است که مطرح میشود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here