سازمان بنادر دریایی در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری مناقصه به منظور خرید سه بالگرد جستجو و نجات و عملیات امداد است. یک سخنگوی بخش بالگرد ایرباس گفته است که فعلا آن شرکت در این باره نظری نخواهد داد.

خبرگزاری رویتر با انتشار گزارشی اشاره می‌کند ایران در حال گفت‌و‌گو با شرکت هواپیماسازی ایرباس برای خرید ۴۸ فروند بالگرد برای استفاده غیر نظامی است.

معاون وزیر امور خارجه گفته است که هدف از خرید ۴۵ فروند بالگرد از ایرباس با هدف ارائه خدمات اورژانس پزشکی و درمانی است و مذاکرات توسط وزارت راه و شهرسازی انحام می‌شود.

او اشاره کرده که سازمان بنادر دریایی نیز در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری مناقصه به منظور خرید سه بالگرد جستجو و نجات و عملیات امداد است. یک سخنگوی بخش بالگرد ایرباس گفته است که فعلا آن شرکت در این باره نظری نخواهد داد.

رویتر در ادامه اشاره می‌کند که ایران بیش از ۲۰۰ سفارش برای خرید هواپیما از زمان اجرای برجام داشته است. در این میان ایران ایر تقاضای خرید ۱۰۰ هواپیما از ایرباس و ۸۰ هواپیما از بوئینگ رقیب امریکایی آن شرکت و ۲۰ فروند ATR Turboprops را داشته است. با این حال, عدم اطمینان در مورد تامین مالی مانع از انجام این معاملات شده است.

روز پنجشنبه ترامپ رییس‌جمهوری امریکا گفت که اعتقاد ندارد که ایران به برجام پایبند خواهد ماند با این حال, هنوز مشخص نیست که آیا واشنگتن تمهیداتی را در نظر گرفته که می‌تواند بر خرید هواپیماهای تهران تاثیر بگذراد. در ماه ژوئن ایرباس اعلام کرد دو شرکت هواپیمایی دیگر ایرانی نیز در تلاش برای خرید ۷۳ هواپیما هستند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here