رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در حکمی اعضا و رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را منصوب کردند و هاشمی‌شاهرودی به عنوان رئیس جدید این مجمع منصوب شد.

سوابق

در سال ۱۳۲۷, سیدمحمود فرزند سیدعلی حسینی‌شاهرودی در کربلا به دنیا آمد. او پس از تحصیلات ابتدایی در مدرسه‌ی علویه نجف, وارد حوزه‌ی علمیه شد و پس از گذراندن دروس دوره سطح به شاگردی آیت‌الله‌العظمی سیدمحمدباقر صدر درآمد. هاشمی‌شاهرودی درس خارج و مبانی اجتهاد در اصول و فقه را نزد شهید صدر آموخت.

هاشمی‌شاهرودی در دوران تحصیل‌ و تدریس در عراق, از فعالیت‌های سیاسی هم غافل نبود و سرانجام در سال ۱۳۵۲ پس از یورش‌ مزدوران‌ رژیم‌ بعث به‌ علما و اندیشمندان‌ , به‌ زندان‌ افتاد. او پس از آزادی و به دنبال تظاهرات‌ مردم‌ عراق‌ در گرامیداشت پیروزی انقلاب‌ اسلامی مردم ایران‌ به‌ویژه در نجف, تحت‌ پیگرد رژیم‌ بعث‌ قرار گرفت‌ و به‌ سفارش‌ شهید صدر به‌ وطن‌ خود, ایران بازگشت‌ و به عنوان وکیل عام‌ آیت‌الله صدر و نماینده‌ی او نزد امام‌ خمینی (ره) معرفی شد.

هاشمی‌شاهرودی با دستور آیت‌الله‌ خامنه‌ای که‌ در آن‌ زمان‌ با حکم‌ امام‌ (ره) مسئولیت‌ نهضت‌های اسلامی را بر عهده‌ داشت, تشکیلات جامعه روحانیت‌ مبارز و مجلس‌ اعلی انقلاب اسلامی عراق‌ را به‌ راه‌ انداخت‌ و آن‌ را سازماندهی کرد.

گفته می‌شود دقت‌ فراوان, تسلط‌ بر مباحث‌ و نوآوری در زمینه‌های متعدد و مختلف علمی از ویژگی‌های درس آیت‌الله شاهرودی است.

هاشمی‌شاهرودی در اسفند سال ۱۳۷۳ با حکم مقام معظم رهبری به جای آیت‌الله محمدی‌گیلانی به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان معرفی شد و در سال ۷۵ به عنوان عضو حقوقی (فقیه شورای نگهبان) در دوره‌ی سوم (۷۵ تا ۸۰) وارد مجمع تشخیص مصلحت نظام شد.

آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی از ۷۸ تا ۸۸ از سوی رهبر انقلاب به عنوان چهارمین رئیس قوه قضاییه انتخاب شد و در دوره‌های چهارم (۸۰ تا ۸۵) و پنجم (۸۵ تا ۹۰) مجمع با عنوان رئیس یکی از قوا (۸۵, ۸۶ و ۸۷) حضور داشت که البته در دو سال آخر (۸۸ و ۸۹) و پس از پایان ریاستش بر دستگاه قضا به عنوان فقیه شورای نگهبان در مجمع حاضر بود. او در دوره‌های چهارم و پنجم (۸۰ تا ۹۰) ریاست کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام را به عهده داشت. شاهرودی با پایان دوره‌ی ریاستش بر قوه قضاییه دوباره به شورای نگهبان بازگشت و در مرداد ۸۸ به عنوان فقیه, جایگزین آیت‌الله آملی‌لاریجانی شد.

هاشمی‌شاهرودی در مرداد ۹۰ با حکم مقام معظم رهبری رئیس هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه شد. شاهرودی در دوره‌ی ششم مجمع تشخیص (۹۰ تا ۹۵) هم در این نهاد عضویت داشت.

او در سال ۱۳۷۷ کاندیدای مجلس خبرگان رهبری شد و در دوره‌ی سوم (۷۷ تا ۸۵) به عضویت این مجلس درآمد. شاهرودی در دوره‌های چهارم (۸۵ تا ۹۵) و پنجم (۹۵ به بعد) هم به عنوان نماینده‌ی مردم خراسان‌رضوی در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. او در دوره‌ی چهارم خبرگان در زمان ریاست هاشمی‌رفسنجانی و مهدوی‌کنی, از اسفند ۸۷ نایب‌رئیس دوم این مجلس بود, در اسفند ۹۳ و در دوران ریاست محمد یزدی به نایب‌رئیسی اول خبرگان رسید و در دوره‌ی اخیر هم با حضور در انتخابات هیات رئیسه, نایب‌رئیس دوم مجلس خبرگانی شد که احمد جنتی ریاستش را به عهده دارد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here