محمد شریعتمداری و تجارت گفت: اگر رای اعتماد نمایندگان را داشته باشم و در شورای پول و اعتبار حضور یابم، حتما روی نرخ ارز مذاکره خواهم کرد.

محمد شریعتمداری امروز در جلسه ارایه برنامه های پیشنهادی وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم در مجلس با بیان اینکه کلیه برنامه های تقدیمی این وزارتخانه مبتنی بر اسناد بالادستی است، گفت: سیاست های اقتصاد مقاومتی به عنوان یک داروی موثر در اقتصاد ایران خواهد بود.

وی در رابطه با اخذ رای اعتماد مجلس گفت: برنامه ششم توسعه از مهمترین تکیه گاه ها برای تهیه برنامه ها ارایه شده به مجلس بود. اندیشه تولید محوری رقابتی در کشور و حل مشکلات تولید رقابتی نیز در برنامه ها دنبال می شود.

شریعتمداری افزود: سهم ما از کیک اقتصاد جهانی با توجه به توانمندی های کشور قانع کننده نیست و ما به دنبال آن هستیم که این سهم را افزایش دهیم. بر اساس گزارشات بین المللی، در سال ۲۰۱۶ ایران پس از دو کشور همسایه ترکیه و عربستان، در رتبه ۲۷ جهانی قرار دارد و ما باید تولید ناخالص داخلی را تقویت کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه ادامه حیات صنعت با نرخ بهره فعلی ممکن نیست، گفت: در بازار بین بانکی برای کاهش نرخ سود بانکی و سوق دادن آن به سمت نرخ تورم که اکنون زیر ده درصد است باید حرکت کرد.

شریعتمداری تصریح کرد: تولید صنعت، معدن و تجارت با نرخ بهره ۲۵ درصدی قابلیت ادامه روند ندارد، بنابراین باید در سایه پرداخت تسهیلات بانکی به نرخ‌های نزدیک به نرخ تورم تولید را حمایت کرد.

وی گفت: ‌با رها کردن نرخ ارز مخالفم، ولی تثبیت غیرعقلایی نرخ ارز بدون توجه به مابه التفاوت نرخ داخلی و خارجی، قطعا صادرات کشور را با اختلال مواجه کرده و حمایت از واردات است، بنابراین باید این اصلاحات را انجام داد. اگر رای اعتماد نمایندگان را داشتم و در شورای پول و اعتبار حضور یابم، حتما روی این نرخ ارز مذاکره خواهم کرد.

شریعتمداری در بخش معدن گفت: مجموعه اکتشافات معدنی کشور هنوز در حداقل است، بنابراین باید اکتشاف را دقیق تر کرد و عمق آن را به ۴۰۰ متر افزایش داد، در این پهنه های معدنی ایران که هفت درصد است را می‌توان به سه برابر افزایش داد؛ لذا اهتمام به توسعه معدنی را خواهم داشت، بنابراین شورای عالی معادن را همسو با شوراهای معدنی استانی تاسیس خواهم کرد.

وی افزود: صنعت ما امروز تمرکزگرا است و علت آن درون نگر بودن صنعتی است، درحالیکه این صنعت در حاشیه مرزها اجازه صدور به سایر دنیا خواهد داشت، پس نباید تمرکز آن را مورد تاکید قرار داد، عدم تمرکز، توسعه صادرات غیرنفتی و عدالت اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here