سعید ایزدی

بالاخره پس از کش و واکش های فراوان به کابینه رأی اعتماد داده شد. برخی گفتند سوت پایان بازی کشیده شد برخی دیگر مدعی سوت آغاز یک بازی فراتر شدند. فارغ از اینکه هر یک از وزرا با چه میزان رأیی وارد تیم دولت شدند- که این خود جای بررسی جداگانه دارد- مهم اینست که هنوز گفتمان معین و برنامه کلانی توسط کابینه شنیده و معرفی نشد و باید در آینده دید که هر وزیر چه دغدغه و اولویتی دارد.

متأسفانه مردم و بسیاری از دلسوزان کشور و اهل قلم و مطبوعات ملاحظات خود را در رسانه ها و فضای مجازی به صراحت با تیم چینش کابینه در میان گذاشتند که وزرایی که با این صنف سر و کار دارند بایستی خوش سابقه و توانمند باشند اما با اینحال گویا آقای روحانی برای خالی نبودن عریضه مجبور شد که در وزارت ارتباطات جوانگرایی را پیش گرفته و آذری جهرمی را معرفی کند.

در اینکه یک جوان متولد سال 60 به وزارت برسد و نسل سوم جمهوری اسلامی اینگونه پا به عرصه های کلان مدیریت و تصمیم گیری بگذارد البته جای تقدیر و شادباش دارد اما گویا آقای روحانی یا جناب واعظی وزیر پیشین ارتباطات فراموش کرده بود که نگاهی به رزومه این جوان سخنور و متخصص بیاندازد. نفس حضور و خدمت در وزارت اطلاعات با اما و اگرهایی همراه شده که همه اهل فن و مطبوعات و کنشگر در عرصه مجازی را نگران کرد.

با اینکه این وزیر جوان توانست از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد بگیرد ،‌ اما فراموشمان نشود که رأی ضعیف با ۱۵۲ موافق در پائین ترین رتبه قرار دارد و این نشان می دهد که مشارالیه خیلی محبوب نیست و بر لبه شمشیر حرکت می کند. حالا هر چقدر جوان باشد یا متخصص یا به قولی سخنور ،‌ این کفایت نمی کند و کارنامه گذشته هم البته مزید بر علت است و نشان می دهد این وزیر جوان باید از مراحل فراوانی گذر کند.

وزیر جوان بسیار زیر نظر خواهد بود و باید سوابق حرفه ای در وزارت اطلاعات  به وی نشان داده باشد که نباید همه چیز و همه کس را با این عینک ببیند. از قضا چند روز پیش که در رسانه ها به سوابق وی اشاراتی شده بود ،‌ وی با لحنی درشت صحبت از پیگیری قضایی کرده بود و برخی اظهارات مردم را حمل بر اتهام و توهین قلمداد کرده و هنوز پا به وزارت نگذاشته زبان تهدید را گشود که بسیار غیر منتظره بود.

بنابراین مهم است که بدانیم وزیر باید پاکدست و خدوم باشد و بتواند با شفافیت کامل در برابر مردم قرار گرفته و اهل مدارا و تحمل نیز باشد. فرقی هم ندارد ،‌جوان یا پیر ،‌مجرب یا تازه کار.

 به امید روزی که هر وزیر و وکیلی بتواند نام نیکی از خود به یادگار بگذارد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here