حسین صفوی

وقتی آیت الله هاشمی رفسنجانی در شامگاه یكشنبه 19 دیماه 95 دارفانی را وداع گفت بسیاری در مورد جایگاه وی و نقش ایشان در پهنه های گوناگون سیاسی اظهار نظر میكردند. یكی از مهمترین این مواضع نقش وی بعنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مثابه ارگانی برای تبیین سیاست های راهبردی كلان كشورمان بود و این سوال مطرح بود كه حال كه او در راس این ارگان حضور ندارد چه كسی جایگزین وی خواهد بود. بنابر مواد قانون اساسی تعیین ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و دیگراعضای آن برعهده رهبری می باشد. همه در آنزمان انتظار داشتند كه رهبری در فاصله كوتاهی این جایگزینی را اعلام كند ولی با توجه به حوادث و رخداد های مهمی كه كشور از دیماه 95 تا زمان اعلام تعیین ریاست جدید مجمع با آن مواجه بود به خوبی مشخص كرد كه چرا این امر مهم به بعد از تعیین تكلیف رخداد هایی همچون انتخابات ریاست جمهوری  كه در تحولات سالهای آینده بسیارتعیین كننده هستند موكول شد.

در 23 مرداد ماه مقام معظم رهبری طی حکمی آیت الله هاشمی شاهرودی را به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب كردند، همچنین دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج‌ساله معرفی کردند.

این حكم درحالی صادر شده است كه از اعضای دوره قبل، آیت‌الله واعظ طبسی, حبیب‌الله عسگراولادی و حسن حبیبی و همچنین آیت الله هاشمی رفسنجانی دار فانی را وداع گفتند و در دوره جدید احمد توکلی, محمدباقر قالیباف, حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی, سیدمحمد صدر, سیدمحمد میرمحمدی, حجت‌الاسلام محسن مجتهدشبستری به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمده‌اند. كه در این میان محمد باقر قالیباف و حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی از رقبای روحانی در دوره انتخابات 29 اردیبهشت بوده اند.

حال باید دید مسیر سیاست های كلان كشور كه در راس قوه مجریه آن دولت اعتدال و توسعه روحانی است و  این روز ها درگیر و دار گرفتن رای اعتماد كابینه از مجلس بود به چه سمتی خواهد رفت و آیا مجمع تشخیص مصلحت نظام با ریاست جدید و تغییراتی در تركیب آن  می تواند نقشی در كمك رسانی به این دولت برای مقابله با مشكلات عدیده ای كه چه در پهنه سیاست گذاری خارجی و بین المللی و منطقه ایی و چه در پهنه اقتصادی و  سرمایه گذاری و سیاست های پولی مواجه است،  داشته باشد؟

نقش آفرینی مجمع از این نظر مهم است که همراه با کابینه جدید هماهنگ بوده و متناسب با سندچشم انداز ۲۰ ساله بتواند نقشه راه مسیر رشد و توسعه را گام به گام ترسیم کند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here