حسین صفوی

رئیس جمهور و مجلس شورای اسلامی، شش روز کاری نه چندان نفس گیر را پشت سر گذاشتند تا اینکه از بلندای مجلس، دود سفید به نشانه تأیید مقتدرانه کابینه پیشنهادی آقای روحانی ظاهر گردد. مجلس شورای اسلامی از روز 24 مرداد به بحث و بررسی سوابق و برنامه های وزرای پیشنهادی دولت پرداخت و نهایتاً در روز 29 مرداد همدلی و همراهی هیات رئیسه، نمایندگان محترم مجلس، وزرای پیشنهادی و ریاست جمهوری، که نمایشی از وحدت فراگیر بین تمامی جریانات سیاسی بود به ثمر نشست. اتوبوس کابینه جدید از پیچ و خم ها و حواشی مجلس بخوبی عبور کرد و تنها با یک توقف کوتاه و پیاده کردن ”بیطرف“، با 16 مسافر بهارستان را به سمت مقصد نامعلومی ترک کرد.

این پایان کار است یا آغاز چالشی بزرگ؟

حسن روحانی به درستی گفته است: ”راه صاف و ساده ای پیش روی ما نیست“. مجلس نهم هنگام دادن رأی اعتماد به کابینه اول دولت روحانی در سال 92 سه مسافر را در بهارستان پیاده کرده بود. قضاوت مجلس دهم در مورد وزرای پیشنهادی دولت نشان از قدرت چیدمان دولت در وزارتخانه هاست. خوب است که نگاهی اجمالی به پدیده های این کابینه و انتظارات مردم داشته باشیم.

سرتیپ امیر حاتمی با کسب 261 امتیاز در صدر قرار دارد. قاضی زاده هاشمی با 8 امتیاز کمتر نقره گرفت و علوی نیز با 252 امتیاز در سکوی سوم ایستاد. آذری جهرمی قعرنشین جدول شد. برخی شنیده ها حاکیست که جهرمی ممکن است در ادامه مسیر ـ علی رغم جوان بودن ـ  توان رسیدن به 1400 با روحانی را نداشته باشد.

رحمانی فضلی علیرغم تمامی مخالفت هایی که بظاهر در مجلس مطرح می شد، دست در دست علوی و قاضی زاده هاشمی از سد مجلس براحتی عبور کرد. تلاش های کرباسیان، سیدعباس صالحی، محمد شریعتمداری و آوائی برای خروج توأم با سلامت از بهارستان نتیجه داد. محمد بطحایی، محمدجواد ظریف(که بررسی کارنامه وی در مجلس حاشیه ساز شد) و نیز زنگنه، با ظرافت از قضاوت نمایندگان ملت گذشتند. همانطور که انتظار میرفت ظریف کماکان سکاندار دیپلماسی خارجی کشورمان باقی ماند و زنگنه نیز بر سکوی نفتی ایستاد. همانطور که پیش بینی میشد سلطانی فر از خط مجلس عبور کرد اما چهار وزیر بعدی یعنی عباس آخوندی، حجتی، ربیعی و جهرمی نفس کم آوردند و به زحمت توانستند بهارستان را بدون حادثه و حاشیه ترک کنند. وضعیت آمادگی این وزراء نشان می دهد که ممکن است بخشی از چالش های دولت دوازدهم در ادامه مسیر باشند. 

آقای روحانی بلافاصله بعد از صدور جواز فعالیت کابینه از مجلس، درنگ نکرد و سیدضیاء هاشمی و محمود ستاری را به سرپرستی وزارتخانه های علوم و نیرو منصوب کرد تا هیچگونه وقفه ای در امر سر و سامان دادن به وضعیت دولت ایجاد نگردد.   

انشاالله که عاقبت این کابینه ختم به خیر باشد اما آقای روحانی بخاطر داشته باشند که زیر رادار مردم و جامعه جوان حماسه ساز 29 اردیبهشت حرکت می کنند و آنها وعده های ایشان را در ایام انتخابات در اذهان خود بولد کرده اند. اکنون که دولت مقتدرانه ای تشکیل شده است جا دارد که مطالبات مردم در اولویت های اصلی ریاست جمهوری قرار گیرد. اگرچه نیمی از جامعه ما را که زنان تشکیل میدهند هنوز نسبت به احقاق حقوقشان با انتصاب یا جابجایی سه زن در نهاد ریاست جمهوری به اقناع نرسیده است ولی جا دارد که آقای روحانی متن سخنرانی های خود را در سفرهای انتخاباتی و وعده هایی که به جوانان داده بودند یکبار دیگر مرور کرده و در خصوص سهم حماسه سازان جوان قدری تأمل کنند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here