محمد عبداللهی

مجلس سرانجام پس از چند روز کار فشرده که به ظاهر بررسی همه شرایط را برای شکل‌گیری یک کابینه خوب و کارآمد دنبال می‌کرد, درنهایت  به کار خود با انتخاب 16 وزیر از 17 وزیر پیشنهادی آقای روحانی رأی مثبت داد رای اعتمادی قاطع که ظاهرا می تواند دولت را برای رسیدن به اهداف خود یاری کند. اما چه شده است که نتیجه ی آراء نمایندگان مجلس به وزرای پیشنهادی باعث موجی از واکنش های منفی در فضای سیاسی و همچنین مجازی شده است، امری که بسیاری را نسبت به عملکرد نمایندگان بدبین کرد. به طور خاص فراکسیون «امید». با بالا گرفتن اعتراضات در شبکه های اجتماعی نسبت به عملکرد فراکسیون امید در جریان رای اعتماد به وزرای پیشنهادی، برخی اعضای این فراکسیون به تقلا افتاده اند تا با هزینه از رهبر جریان اصلاحات و سپر کردن او، مانع از ادامه انتقادات شوند.

آیا حرکت دولت و مجلس در راستای خواسته های مردم و انتظاراتی بود که مردم از دولت دوازدهم داشتند؟ خوب است اینجا تاملی بکنیم و نگاهی به اتفاقاتی که افتاد بیندازیم.

امروز افکار عمومی داخل کشور نسبت به انتخاب کاندیداهای رئیس‌جمهور و آراء نمایندگان مجلس ارزیابی چندان مثبتی ندارد. مردم  انتظار داشتند و اعتقاد دارند که  برای محقق کردن خواسته های خود ، هم رئیس‌جمهور می‌توانست افراد قوی‌تری و اصلاح طلب تر به مجلس معرفی و پیشنهاد کند و هم مجلس و نمایندگان فراکسیون امید و اصلاح طلب می‌توانستند در اعلام نظر و رأی در مورد وزرای پیشنهادی بهتر عمل نمایند. رای نیاوردن آقای بیطرف نابجا بود. آقای حجتی نیز به سختی رأی آورد. آیا فراکسیون امید با اینکار خود تیشه به ریشه اعتماد مردم به جریان اصلاحات نمیزند؟

 سوال و ابهام  همه مردم اکنون این است که  آیا زد و بند ها و قول و قرارها ازسوی برخی وزراء به برخی نمایندگان درجریان رای اعتماد حقیقت دارد؟ در همین رابطه از قول محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته میشود  یکی از وزرا هفته گذشته از تعدادی از نمایندگان دعوت کرده و در مراسم شام کارت هدیه توزیع می‌شود که حدود ۳۰ تا ۴۰ نماینده در آنجا حضور یافتند و جلسات شبیه به این جلسه به صورت مستمر در طول رایزنی‌ها در مورد رأی اعتماد برگزار شده است . یا یکی از نمایندگان مجلس در اظهارنظری که در مورد علت رأی نیاوردن وزیر پیشنهادی نیرو کرده, بر این نکته تأکید کرد که ”آقای بی‌طرف, به درخواست‌های تعدادی از نمایندگان که از وی خواسته‌هائی برای حوزه‌های نمایندگی خود داشتند حاضر نشد پاسخ مثبت بدهد و به آنها گفت انجام این خواسته‌های شما به دلایل فنی امکان پذیر نیست. این نمایندگان به وزیر پیشنهادی نیرو به همین دلیل رأی ندادند ولی به هر وزیری که در پاسخ به خواسته هایشان پاسخ مثبت داد رأی اعتماد دادند”.

 بنابراین میبینم معیار رأی اعتماد دادن به وزرای پیشنهادی یا لااقل یکی از معیارها، تمکین آنها در برابر خواسته‌های نمایندگان است و متاسفانه این اتفاقاتی که افتاده و اگر این اخبار صحت داشته باشد درادامه خود تاثیرات منفی زیادی در افکار عمومی شاهد خواهیم بود، کمااینکه با نگاهی کوتاه به واکنش های مردم در شبکه های اجتماعی بوضوح میتواند دید که چگونه اعتماد ملت به فراکسیون امید و جریان اصلاحات در حال سلب شده میباشد. همانطور که پیش تر در میان کاندیداهای دولت دوازدهم متاسفانه هیچ زنی را ندیدیم و باز هم متاسفانه همه اینها بر خلاف وعده وعید های روحانی و بر خلاف خواسته ها و مطالبات مردم درخلال انتخابات بوده و هست .

باید همیشه به یاد داشته باشیم که اصلاح طلبان حضور خود را مدیون مردم هستند بنابراین  فراکسیون امید و رهبری اصلاح طلبان چه درون مجلس چه بیرون آن باید در جهت خواسته های مردم گام بردارند.کاری نکنیم که در آینده ای نه چندان دور  مردم بگویند  ”ما  گول خوردیم ” و در انتخابات بعدی پای صندوق رای نیایند و بگویند ما دیگر به لیست اصلاحات رای نمی دهیم. بنابراین باید به خود بیاییم و ضروری است که جریان اصلاحات دست به اقدامات جدی  و پالایش درونی بزند. امیدواریم که عقلای اصلاحات دست به کار شوند و اجازه ندهند مردم و بالاخص جریان آراء خاکستری درآینده و بطور خاص در انتخابات 98 نسبت به این جریان ناامید گردند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here