دو روز بعد از اعلام خبر قطع شدن برخی کمکهای مالی و نظامی آمریکا به مصر, دفتر رئیس‌جمهوری مصر از تماس تلفنی عبدالفتاح سیسی و دونالد ترامپ خبر داده است. این در حالیست که عبدالفتاح سیسی در ماه آوریل امسال به واشنگتن سفر کرد و ترامپ به گرمی از وی استقبال کرد.

مقامات مصری طی بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که رئیس‌جمهوری آمریکا پنجشنبه (۲۴ اوت) با همتای مصری خود تماس گرفته است. 

بنابراین بیانیه، ترامپ در این تماس بر استحکام روابط واشنگتن و قاهره و “ادامه توسعه روابط و فائق آمدن بر هر مانعی که می‌تواند آن را تحت تاثیر قرار بدهد” تاکید کرده است.  این خبر هنوز توسط کاخ سفید تایید یا تکذیب نشده است. 

روابط آمریکا و مصر این هفته رو به تنش گذاشت. روز سه‌شنبه اعلام شد که وزارت امور خارجه آمریکا تصمیم گرفته که اعطای حدود ۹۶ میلیون دلار کمک مالی به مصر را متوقف کند و ارائه ۱۹۵میلیون دلار کمک نظامی دیگر را هم به علت نگرانی از وضع وخیم حقوق‌بشر در مصر به تاخیر بیندازد. 

مقامهای آمریکایی به روزنامه واشنگتن پست گفتند که این پول‌ها در یک حساب بانکی تا زمان “پیشرفت” در زمینه “اولویتهای اصلی” مانند موارد نقض حقوق‌بشر و قوانین مربوط به نهادهای غیردولتی نگه‌داری خواهند شد. 

در واکنش به خبر تعلیق بخشی از کمکهای آمریکا، وزارت امور خارجه مصر هشدار داد که چنین تصمیمی می‌تواند تبعات منفی بر روابط دوجانبه و منافع مشترک بگذارد. 

با این حال, عبدالفتاح سیسی و سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، روز چهارشنبه با جارد کوشنر، داماد ترامپ که مشاور ارشدش نیز میباشد در قاهره دیدار کردند اما هیچ یک از طرفین بعد از دیدار درباره مساله قطع احتمالی کمکهای مالی واشنگتن صحبت نکردند. 

آمریکا در ۳۰ سال گذشته حدود ۸۰ میلیارد دلار کمک نظامی و مالی به مصر کرده و پس از اسرائیل و افغانستان، بیشترین کمکهای آمریکا را دریافت کرده است. 

 

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here