حسین صفوی

از زمانیکه موضوع انتخاب وزرای کابینه جدید در دولت دوم روحانی در صدر توجهات محافل مختلف قرارگرفته است ، دعوای اصولگرا یا اصلاح طلب بودن این کابینه وگرایشات آن  و به طریق اولی وزرای آن نیز مطرح شد. یک کشاکش گاه پنهان و نهان و گاه آشکار و عیان  بین طیف های گوناگون سیاسی  در جریان بود.

یک جریان  مدعی روحانی است که علیرغم کسب آرای گفتمان اصلاح طلبی اما سهمی به اصلاح طلبان نداده و حتی نسبت به کابینه یازدهم گرایش بیش از پیش به اصولگرایی پیدا کرده است. در جای دیگری  رای نیاوردن بیطرف و رای آوری  جهرمی را یک شکست برای اصلاح طلبان میدانند.

 اما  جناح دیگر معتقد است که بیشتر وزرای کابینه یازدهم در کابینه دوازدهم ابقاء شده اند و اکثر آنهایی که تغییرکرده اند ، معاونین آن وزیران که طبعا نمی توانستند سیاست های دیگری بجز آن وزیر را اتخاذ کنند، جایگزین آنها شده اند و لذا دولت یازدهم  که کم و بیش مورد تایید اصلاح طلبان بود در اساس مبنای تشکیل دهنده همین وزرای دولت دوازدهم با تغییرات  جزئی شده است.

از سوی دیگر ، در حالی که رئیس دولت تدبیر و امید در مورد شاخص های انتخاب وزرا میگوید هیچ‌گاه بر مبنای اینکه فردی با من رفاقت قدیمی داشته در لیست قرار نداده ام ، چرا و چگونه است که شخصی که  از او با عنوان  «کارگردان» اصولگرایان نام برده میشود، معتقد است اگر رئیس مجلس، وزیری که رئیس‌جمهور به مجلس معرفی کرده است را نپسندد, احتمال رأی‌آوری آن وزیر کاهش پیدا می‌کند؟

 در این میانه  با همه این جنجال ها رئیس دولت تدبیر و امید مسیر اعتدال را نشان میدهد. وی در هنگام دفاع از انتخاب های خود برای تعیین وزرا و تلاش برای گرفتن رای اعتماد از مجلس میگوید” هیچ‌گاه جناح برای معرفی افراد مطرح نبوده است و دولت دوازدهم برای اصولگرایی, اصلاح‌طلبی و اعتدالگرایی است. ما به اصول, اصلاح و اعتدال اهمیت خواهیم داد و با این سه مولفه رشد خواهیم کرد“.  در این جملات روحانی پیشاپیش با اطلاع از کشاکش بین طیف های گوناگون سیاسی تلاش میکند دست اندرکاران را متوجه سازد که وی قصد دارد در شروع کار دولت جدید تمرکز قوا  را به جای پرداختن به قطب بندی های موجود سیاسی بر روی مشکلات و معضلات گریبانگیر دولتش بر گرداند و از هرز روی انرژی ها پرهیز کند و بهمین خاطر همانجا میگوید که او زمان زیادی نخواهد داشت، باید سریع دست بکار شد و نباید درصدد سعی و خطا باشیم.

این امر نشان می دهد دولت دوازدهم به نوعی مشی اصلاح طلبی ، اصولگرایی و اعتدال را همزمان می خواهد در پیش بگیرد و البته که چالش های فراوان پیش رو فرصت زیادی به دولت نخواهد داد و مردم نیز مطالبات روشنی دارند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here