حسين صفوی

ترامپ در روزهای آخر هفته گذشته جلساتی را با وزرا، مشاوران و ژنرالهای ارشد خود در کمپ دیوید در مریلند، درباره راهبرد جدید آمریکا در افغانستان برگزار کرد.

جلسه نهائی در روز جمعه برگزار شد و نتیجه این جلسات این شد که دوشنبه شب گذشته ترامپ طرح جدید افغانستان را ارائه کرد که بر اساس آن یک راهبرد نظامی را با هشدار به پاکستان بر سر حمایت از تروریستها ترکیب میکرد. وی گفت در عین اینکه آمریکا خواهان موفقیت دولت افغانستان میباشد اما حمایت آمریکا از افغانستان نامحدود و همانند یک «چک سفید» نیست. ترامپ همچنین بطور قاطعی از سیاست دوران بوش که طبق آن آمریکا نیرویی برای گسترش دمکراسی در خارج است، فاصله گرفت.

ترامپ در سخنرانی اش در مورد راهبرد جدید آمریکا در قبال افغانستان اذعان کرد که نخست قصد داشت نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند، اما مشاورانش او را قانع کرده‌اند که برای جلوگیری از پیشروی طالبان و سقوط احتمالی دولت افغانستان, به تقویت آنها دست بزند. وی اینطور نتیجه گیری کرد که خروج نظامیان آمریکایی ازعراق اشتباه بوده و گسترش داعش پس از خروج این نیروها درس‌هایی را به آمریکا آموخته که خروج زودهنگام به چه نتایجی می تواند بیانجامد.

ترامپ گفت که افغانستان را در جزئیات مورد مطالعه قرار داده و بعد از جلسه روز جمعه با تیم امنیت ملی خود در کمپ دیوید به سه نتیجه در مورد منافع آمریکا در افغانستان رسیده است:

اول: کشور آمریکا باید متناسب با فداکاری عظیمی که شده، دنبال یک نتیجه شرافتمند و پایدار باشد.

دوم: تبعات یک خروج سریع هم قابل پیش بینی و هم غیر قابل قبول میباشد.

سوم: در نهایت ترامپ نتیجه گرفته که تهدیدات امنیتی که آمریکا در افغانستان و بطور کلی تر در منطقه با آن روبروست، عظیم میباشند.

هر چند آمریکا اعلام کرده که سیاستش نیز این است که نیروهای امنیتی افغان را قویتر سازد و قصد ندارد در مورد شمار نیروها یا جزئیات عملیات نظامی در آینده حرفی بزند، اما گفته میشود که آمریکا قصد دارد بین سه هزار و پانصد تا چهار هزار نیروی نظامی جدید به افغانستان اعزام کند که ممکن است اولین گروه طی چند هفته آتی وارد افغانستان شوند. در حال حاضر حدود ۸ هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی آمریکا در افغانستان حضور دارند.

هر چند دولت آمریکا از سال ۲۰۰۱ در افغانستان حضور دارد اما دولت اوباما در سالهای اخیر تلاش کرد نیروهای آمریکا در این کشور را به کمترین میزان در ۱۵ سال اخیر برساند، امری که موجب قدرت گرفتن القاعده و داعش در این کشور شد.

از سوی دیگر ترامپ در سخنرانی اش به پاکستان تاخت و ادعا کرد که «گروههای پیکارجو در حالی در خاک پاکستان پناهگاه تروریستی برای خود دست و پا کرده‌اند که این کشور میلیاردها دلار از آمریکا دریافت می‌کند.»

شکی نیست که آمریکا قصد دارد تا با این تهدید، پاکستان را در راهبرد جدید خود در افغانستان همراه و متحد کند تا بتواند از همسایگی این دو کشور سودجویی کند. در غیر اینصورت آمریکا میتواند پاکستان را تهدید کند که اولاٌ دریافت میلیاردها کمک از سوی آمریکا قطع خواهد شد و از طرفی پاکستان استاتوی «متحد غیرناتو»ی خود را از دست خواهد داد و یا اینکه بعنوان یک کشور حامی تروریسم نامگذاری خواهد شد. بنابراین میتوان گفت آمریکا در راهبرد جدید خود در افغانستان تاحدود زیادی بر روی پاکستان حسابی ویژه باز کرده تا آن را متحد خود کند.

براساس این اظهارات میتوان نتیجه گرفت که راهبرد جدید آمریکا در افغانستان، نتیجه دو دریافت مهم در مورد درگیری نظامی طولانی مدت و مستأصل کننده آمریکا در آنجا و در خاورمیانه بعد از واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میباشد.

اول اینکه: عقب نشینی سریع و سنگین آمریکا خلاءیی تولید میکند که توسط القاعده و داعش پر خواهد شد. این عقب نشینی، آنطور که ترامپ از آن ارزیابی میکند نتیجه ای مشابه نتیجه عقب نشینی دولت اوباما از عراق در سال ۲۰۱۱ خواهد داشت.

دوم اینکه: میزان و مدت عملیات نظامی آمریکا باید براساس شرایط و نه جداول زمانبندی ای که محصول تصمیمات میز سیاسی واشنگتن است، باشد. افزایش نیروی آمریکا به تصمیم اوباما در سال ۲۰۰۹ بواسطه اینکه از همان ابتدا بطور علنی زمانبندی عقب نشینی داده شده بود ضربه خورد چرا که سبب شد طالبان و متحدانش در پاکستان صبر کنند، خود را بازسازی و تقویت کنند تا آمریکا نیروی نظامی خود را عقب بکشد.

این راهبرد حالا آزمایش می شود که آیا ترامپ و آمریکای جدید در آن صعود خواهند داشت یا افول؟ جنگ افغانستان، یک آزمایش اراده هاست و این هم برای تیم ترامپ یک آزمایش در برخورد با پاکستان است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here