محمد عبداللهی

سیاست های دولت تدبیر و امید در چینش کابینه موثر واقع شد و آقای روحانی از این آزمایش نیز سربلند بیرون آمد.

در دوران انتخابات، آقای روحانی با انگشت گذاشتن بر عملکرد منفی دولت های وقت در دهه های گذشته و دادن قول تحقق خواسته های مردم، امید و اعتماد را به جامعه بازگرداند. براستی که مردم در گذشته از فقدان آزادی های مدنی و مخدوش بودن حقوق شهروندی سر خورده و ناامید شده بودند. همراهی مردم با برنامه هایی که دکتر روحانی در ایام انتخابات وعده داده بود که نهایتاً در حماسه 29 اردیبهشت متبلور شد نشان داد که مطالبات مردم از ریاست جمهوری دولت دوازدهم، مطالبات تاکتیکی و گذرا نیست. آقای روحانی با بیان عملکرد 38 ساله نظام و برسمیت شناختن حق شهروندی، کلید اعتماد مردم را برای گشایش معضلات دولت و جامعه بدست آوردند. شفافیت آقای روحانی بود که تردیدهای جامعه را در انتخاب کاندیدای اصلح تعیین تکلیف کرد و چرخش کلید پیروزی را میسر ساخت.

حال، بعد از انتخابات و بویژه بعد از تعیین مقتدرانه اعضای کابینه دولت، آیا وقت آن نرسیده است که به آسیب های اجتماعی و سیاسی جامعه نیز پرداخت؟ رأی مردم در انتخابات یک وجهی نبود که تنها دغدغه اقتصاد و معیشت را نشانه رفته باشند. رفع نابرابری های اجتماعی، رفع تبعیض های جنسی و قومی و معظلات عدیده دیگری از رفع حصر گرفته تا ریزگردها، بی آبی، مالباختگان موسسات، وضعیت زندان ها، کارتن خواب ها، گورخواب ها، کودکان، کولبران، مرز نشینان، جان باختگان، معلمان، کارگران و هزاران هزار و … تمامی اینها دغدغه های مردمی بودند که پای صندوق های رای آمدند.

معلوم نشد که مطالبات مردم در مورد رفع حصر به چه سرانجامی رسید. خبرهایی می رسد که جای نگرانی دارد. برخی از مردم عزیزانی در زندان ها دارند که هنوز هم در بلاتکلیفی بسر می برند. بهبود شرایط زندان ها نیز از مطالبات قشر وسیعی از  جامعه بود.

رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی از وجود ۲ هزار و ۳۰۲ زندانی مهریه در زندانهای کشور خبر داد.

محمد‌جواد فتحی نماینده محترم و عضو کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری خانه ملت، وجود دو هزار و ۳۰۰ کودک به همراه والدین خود در زندان‌ها را وضعیتی «بسیار عجیب و قابل تأمل» دانسته و از سازمان زندان‌ها خواسته «آمار شفافی از تعداد مادران زندانی» ارائه کند.

سازمان عفو بین الملل در تازه ترین بیانیه خود از اعتصاب غذای 20 زندانی سیاسی در ایران خبر داد و اعلام کرد ”شرایط زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج به قدری بد است که زندانیان برای ساده ترین حقوق انسانی خود ناچار به اعتصاب غذا شده اند“.

محمد نفریه مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد: ”در حال حاضر از حدود 10هزار کودک حاضر در مراکز بهزیستی (شبه خانواده و شیرخوارگاه‌ها) 2600 کودک به دلیل زندانی بودن والدین خود در این مراکز حاضر هستند.

زندان و زندانی، کودکان و زنان نیز بخش لاینفکی از قشر آسیب دیده جامعه هستند. دولت تدبیر و امید را برای اقدامات مقتضی فرا میخوانیم.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here