سعید ایزدی

سفر کوتاه اما پر سروصدای نیکی هیلی نماینده هندی تبار آمریکا در سازمان ملل توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. در اینکه خانم هیلی چگونه مدارج ترقی در بوروکراسی غول پیکر وزارت خارجه و کاخ سفید را طی می کند جای پرسش است.

بسیاری از مطبوعات و نهادهای آمریکایی از هم اکنون وی را نامزد بعدی ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه برای رقابتهای سال 2020 می دانند. اینکه خانم هیلی تا آنزمان چه کارنامه ای از خود باقی بگذارد و چگونه در دنیای پرتلاطم کنونی با همه پیچیدگی هایش بتواند راهبرد آمریکا را پیش ببرد جای تردید است چرا که به قول هیلاری کلینتون اولین نامزد زن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ، هنوز سقف شیشه ای نشکسته است! یا به بیان بهتر در آمریکا این مردان یقه سفید هستند که کماکان تصمیم گیرنده اصلی خواهند بود.

حال باید گفت که خانم هیلی بسیار جاه طلبانه عمل می کند و بررسی مواضع وی در مورد ایران نشان می دهد که کینه عمیقی از سیاست های جمهوری اسلامی بدل دارد.سفر اخیر خانم هیلی به وین و بازدید از آژانس و ملاقات با دبیرکل نشان می دهد که آمریکا در حال پیاده کردن اهداف مورد نظر خود برای 17 اکتبر است.

17 اکتبر (25 مهر 96)روزی است که ترامپ طبق قانون بایستی تعلیق تحریمها را امضا کرده و به کنگره اعلام کند. اما طی یک ماه گذشته مواضع ترامپ نشان داده که وی قصد ادامه تعلیق تحریمها را ندارد و خواهان خروج از بازی است.

سفر خانم هیلی به وین و ملاقات با آمانو نگرانی های بسیاری را از هم اکنون دامن زده که وی بدنبال چه بود؟ نیکی هیلی پس از دیدار از آژانس روز چهارشنبه در توئیتر نوشت «با پرسش‌های فراوانی درباره توافق ایران به وین آمدیم. پاسخ‌های خوبی گرفتیم, اما هنوز تردیدها و نگرانی‌های زیادی داریم. »

پس از بازگشت به آمریکا وی در یک نشست خبری در نیویورک در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت «من اطمینان خوبی به آژانس دارم, اما آنها با کشوری سر و کار دارند که تاریخچه روشنی از دروغگویی و پیگیری برنامه‌های پنهانی هسته‌ای دارد. »

با این همه مشکل از جایی شروع می شود که وی به صراحت می گوید: «آژانس برنامه راستی‌آزمایی بسیار قدرتمندی در ایران دارد. از شنیدن کارهایی که آنها انجام می‌دهند, خرسند شدم, اما آژانس با همه محاسنی که دارد تنها به اندازه‌ای معتبر است که به آنها اجازه داده شود, آنچه می‌خواهند را مشاهده کنند. ایران علناً اعلام کرده که اجازه دسترسی به مراکز نظامی‌اش را نمی‌دهد ولی برجام تفاوتی بین مراکز نظامی و غیرنظامی قائل نشده است به علاوه مراکز اعلام‌نشده متعددی وجود دارند که تا کنون از آنها بازرسی به عمل نیامده است. مشکل اینجا است»!

دقیقا مشکل همینجاست! یعنی جایی که خانم هیلی جایی انگشت می گذارد که خط سرخ نظام است و بحث پروژه بازرسی از مراکز نظامی کشورمان کلید می خورد.

بهمین خاطر می توان گفت که این سفر ، نه یک سفر تحقیقاتی و نه یک سفر برای حقیقت یابی بود ، بلکه سفری سیاسي با چاشنی امنیتی است که مقاصد محافل تندرو نئومحافظه کاران را تداعی می کند. بیراه هم نبود که دکتر ظریف نسبت به مقاصد این سفر خاص نامه ای هشدار آمیز منتشر کرد و برای طرفهای ذیربط ارسال نمود.

حال باید دید در گام بعدی وزارت خارجه و تیم هسته ای کشورمان چه واکنشی نشان می دهند به ویژه اینکه نیکی هیلی گفته است : «ما آژانس را ترغیب می‌کنیم برای راستی‌آزمایی پایبندی ایران از تمامی اختیاراتش استفاده کرده و تمامی زوایای ممکن را مورد بررسی قرار دهد. ما در این فرایند از آژانس حمایت می‌کنیم. »

به بیانی دیگر باید منتظر پیامدها و پس لرزه های این سفر باشیم که پیکرة نظام را در بر می گیرد و تدبیر حکم می کند که میز آمریکا را بهم بریزیم.

 

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here