دیدار نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل با یوکیا آمانو و دیگر مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعداز ظهر روز چهارشنبه در مقر آژانس در وین پایان یافت.

این دیدار که با عنوان «پایبندی ایران به برجام» برگزار شد، حاوی اهداف و پیام های مشخصی از سوی آمریکا بود.

با گذشت چند روز از این دیدار سه ساعته، در حالی که آژانس هنوز توضیحات مشخصی درباره محتوای دیدار آمانو و هیلی منتشر نکرده و آمانو در سکوتی مشکوک بسر میبرد، نیکی هیلی از این دیدار ابراز رضایت کرد و  با انتشار بیانیه ای نوشت: باید از سوءاستفاده ایران از زبان مبهم توافق هسته‌ای جلوگیری شود.

هیلی همچنین در توئیتر خود نوشت: ما با ‏انبوهی پرسش درباره توافق هسته‌ای ایران به وین آمدیم که پاسخ‌های خوبی دریافت کردیم ولی هنوز تردید و نگرانی‌های ‏بسیاری داریم.

‏نماینده آمریکا در سازمان ملل درس وین اعلام کرد: «هر دوطرف درباره نگرانی‌های آمریکا درباره تبعیت ایران از توافق هسته‌ای بحث کردند.»

اما هدف از دیدار هیلی بعنوان فرستاده ویژه شخص ترامپ با آمانو چه بود؟

واقعیت این است که خروج از برجام یکی از وعده‌های انتخاباتی ترامپ و تعهدات کاخ سفید میباشد و نباید فراموش کرد که ترامپ نه تنها برجام را قبول ندارد بلکه تلویحاً تأکید کرده که در ماه‌های پیش‌رو تلاش خواهد کرد بهانه‌ای برای خروج از برجام بتراشد. ولی چون آژانس به عنوان ناظر و راستی‌آزمایی بر تعهدات ایران هفت بار به پایبندی کامل ایران به تعهداتش گواهی داده، قصد دارد تا در مسیر خروج از برجام به‌گونه‌ای عمل کند که ایران مقصر نشان داده شود. حالا این رویکرد در دستور کار دستگاه دیپلماسی ترامپ قرار گرفته است.

میتوان گفت که سیاست کلی ترامپ در رابطه با برجام، پروژه فشار به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تایید نکردن عملکرد ایران به تعهداتش در اجرای برجام است.

بهمین منظور ترامپ در قدم اول در نظر دارد تا با متقاعد کردن یا زیر فشار گذاشتن آژانس بتواند کاری کند که بهانه و نقطه منفی از ایران بدست بیاید تا با یک پرونده سازی جدید همانند پرونده موسوم به ابعاد احتمالی فعالیت‌های نظامی پرونده هسته‌ای ایران (PMD)، راه را برای همراهی دیگر کشورهای امضاکننده برجام هموار کند.

اینکه سفر و ملاقات هیلی با آمانو و دیگر مسئولان آژانس و تلاش‌های آمریکا تا چه اندازه برای پرونده‌سازی علیه ایران موثر و مفید بوده است را باید منتظر بود و دید که یوکیا آمانو در گزارش بعدی خود در رابطه با ایران که در اوایل ماه سپتامبر منتشر می‌شود، آیا سرفصل جدیدی را در رابطه با ایران خواهد گشود و یا اینکه روند گذشته که در ۷  گزارش این سازمان بین‌المللی وجود داشته، ادامه خواهد یافت.

آمریکا به دنبال آن است که با اتکا به گزارش آتی آژانس اجرای برجام را متوقف ساخته و تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را تمدید نکند اما در صورتی که آژانس روال گذشته خود را ادامه دهد آمریکا دیگر بهانه‌ای نخواهد داشت.

به نظر می‌رسد تیم ترامپ که از ابتدا به‌دنبال برهم‌زدن برجام بوده است، به‌دلیل همراهی‌نکردن جامعه جهانی با آمریکا و ترس درانزوا قرارگرفتن، اکنون براساس این راهبرد جدید سعی دارد تا با مطرح‌کردن ادعاهای مجددی که قبلا تحت‌عنوان پرونده پی ام دی درباره برنامه هسته ای ایران از‌سوی غرب مطرح شده بود، با انداختن توپ در زمین تهران، ما را در وضعیتی قرار دهد که مخالفتمان با درخواست‌های غیر‌منطقی و غیر‌قانونی به معنای نقض برجام باشد.

بر‌اساس این رویکرد، آمریکایی‌ها قصد دارند همگرایی اروپا و دیگر قدرت‌های جهانی را با خود به دست آورند و به‌این‌ترتیب ایران را به‌عنوان مسئول نقض برجام معرفی کنند، موضوعی که دستگاه دیپلماسی کشورمان باید آن را به‌خوبی درک کند.

البته نباید فراموش کرد که درنهایت، آمریکا به دنبال بازدید از مراکز نظامی ایران است تا بتواند از این طریق قدمهای بعدی اش در رابطه با مسائل منطقه ای و حقوق بشر را پیش بکشد. در حالیکه آژانس بر اساس وظایف و مسئولیت هایش، تنها می‌تواند از اماکن و سایت‌هایی بازدید کند و یا آنها را مورد نظارت قرار دهد که در آن فعالیت‌های اتمی انجام می‌شود.

با‌این‌حال نباید فراموش کرد که آمریکایی‌ها سابقه و تجربه خوبی نیز در تولید اسناد جعلی و اتهامات واهی دارند.

دستگاه دیپلماسی کشورمان باید با تأکید بر هزینه‌های جهانی سیاست‌های آمریکا، قدرت مانور آمریکا در پرونده هسته‌ای کشورمان را کاهش دهد و مانع از شکل‌گیری اجماعی علیه تهران شود، امری که نیازمند سرمایه‌گذاری دو‌چندان در حوزه دیپلماسی خارجی است و ما باید این توافق را آنقدر ادامه دهیم تا راه بازگشت تحریم‌های مجدد و هرگونه پرونده سازی جدید را ببندیم. اینها تاکتیک ها و ابتکاراتی است که اگر در دیپلماسی خودمان بکار بگیریم، مأموریت هیلی در آژانس را به مأموریتی ناممکن تبدیل خواهیم کرد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here