نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه سرانه درآمد مردم در سال ۹۵ برابر با سال ۸۴ است، گفت: متأسفانه رکود حاکم بر کشور یک رکود مزمن است.

مسعود خوانساری با اشاره به اینکه بیکاری بزرگترین بحران کشور در شرایط کنونی است، افزود: اقتصاد کشور در سال های اخیر شرایط سختی داشته است و  سال های سخت تری را نیز پیش رو خواهد داشت.

وی ادامه داد: سرانه درآمد کشور در طول سال های ۸۴ به بعد کاهش داشته است به طوری که سرانه درآمد ما در سال ۹۵ برابر با سال ۸۴ است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: این اتفاق باعث شده است که قدرت خرید مردم کم شود، تقاضا در بازار کم شود و رکود ایجاد شود و همه اینها مشکلات زیادی برای صنعت، تولید و اقتصاد پیش می آورد و بیکاری یکی از این مشکلات است.

خوانساری اضافه کرد: باید سرانه درآمد مردم افزایش پیدا کند و متاسفانه باید بگوییم در فاصله سال های ۸۴ تا ۹۲ اشتغال کشور در حد صفر بوده است و سالانه ۱۰ تا ۲۰ هزار شغل ایجاد می شده است.

وی ادامه داد: برای مهار این وضعیت باید سالانه یک میلیون شغل در کشور ایجاد شود که ایجاد این شرایط هم با مسائل زیادی روبرو است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: مسائل بانکی یکی از بزرگترین مشکلات این حوزه است به نحوی که با وجود ۱۲۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در بانک ها بخش زیادی از این پول ها در بانک ها نیست یا به هر دلیلی بازپرداخت نشده است و بانک ها هم با مشکلاتی روبرو هستند، تا جایی که حتی سود ۲۸ درصدی می پردازند.

خوانساری با بیان این که اگر چند روز ورودی هربانک یا موسسه ای را قطع کنند مشکلات بانکی خودش را به راحتی نشان می دهد زیرا طی سال های گذشته سرمایه بانک ها از بین رفته و نقدینگی مردم در بانک ها هم یا نیست یا سوخت شده است، افزود: اگر همین محدود ورودی ها و سرمایه ها هم قطع شود، معلوم نیست که چه اتفاقی می افتد ولی در شرایط فعلی و با وجود نرخ بالای بیکاری، بانک ها معضل اساسی کشور هستند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here