حسین صفوی

آقای روحانی یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی سه شنبه شب با مردم ایران, اصول, خط مشی و برنامه دولت دوازدهم در حوزه‌های اقتصادی, اجتماعی, سیاسی و فرهنگی را تشریح و ضمن تبیین مهم‌ترین مسائل روز کشور, مواضع کشورمان را درباره تازه‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بیان کرد.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره فرآیند انتخاب کابینه و تفاوت دولت دوازدهم و یازدهم, با بیان اینکه با همه چهره‌های معروف سیاسی و جناح‌ها جلسه داشتیم و پیشنهاداتی داشتند, تصریح کرد: ”نیمی از کابینه وزرای سابق هستند که کار خود را ادامه می‌دهند, بقیه وزرا هم برخی‌ معاونان وزرای سابق بودند, مثل وزیر ارتباطات, وزیر اقتصاد و وزیر آموزش و پرورش, برخی نیز معاون من بودند یا وزیر دادگستری که رئیس ویژه بازرسی رئیس جمهوری بوده است. بنابراین, با همه اینها مستقیم و یا غیرمستقیم در طول 4سال گذشته کار کردم و شناخت بیشتری دارم و آنها هم نظرات من را دقیق‌تر می‌دانند.“

آنچه که روحانی به آن توجه نداشت این بود که اساسا گویا هیچ تغییری صورت نگرفته و یا نخواهد گرفت. اینطور که از ترکیب کابینه تصویر روحانی پسند ارائه شد ، آنهم توسط خود وی بسیار سئوال برانگیز بود. اینها دست مایه نگرانی است و نشان می دهد که کابنیه چرخش به راست داشته و نمی تواند عناصر مطلوب و روحیه اصلاح طلبانه را ترویج و پیگیری کند.

اینکه نیمی از کابینه وزرای سابق بودند ، خیلی جای تعریف ندارد ضمن اینکه انتظار این بود که وزرای جوان تر به صحنه آمده و معرفی گردند که اینجا هم متأسفانه آقای روحانی انتظارات را برآورده نساخت.

وی در پاسخ به سؤالی درباره انتقاداتی که درباره میزان جوان‌تر شدن و سهم بانوان در کابینه مطرح شده, اظهار کرد: ” کاملاً حق با افکار عمومی است؛ چرا که نیرو, انرژی و ظرفیت بزرگی در قشر جوانان وجود دارد و آنها می‌توانند تحول بزرگی در کشور بیافرینند.من هم نگران هستم که چرا امروز شاهد گردش نخبگان با آن سرعتی که باید باشد, نیستیم, در این راستا به همه وزرای دولت دوازدهم دستور دادم که هر وزیری حداقل باید دو نفر از جوان‌ها را در سمت معاون وزیر یا مشاور وزیر و یا دستیار وزیر به کار گیرند و حتماً از خانم‌ها در یکی از این سمت‌های مشابه بهره برده و از وجود آنها در تحول وزارتخانه‌ها استفاده کنند.“

اینکه آقای روحانی دغدغه مشارکت جوانان و زنان را دارد ، جای شکرش باقیست اما بالاخره مردم به نتیجه نگاه می کنند و نتیجه کابینه نیز مطلوب نبود. این صحبتها در گفتگوی زنده تلویزیونی نیز بیشتر بار پوپولیستی دارد و اگر مبنای عملی و پراتیک به خود می گرفت ، می توانستیم بگوییم که دلمان را بیخود به وعده های روحانی خوش نکرده ایم و حتما نتیجه ای می بینیم ، اما اینجا هم فقط شعارهای پرطمطراق شنیدم و وعده هایی از مسئولینی که از خانه خود آغاز نکرده و سهمی برای مشارکت زنان و جوانان قائل نشده اند. این درد فعلی دولت و فضای سیاسی ماست. بحث هم فقط در دولت نیست ، در سایر نهادها از جمله قوه قضاییه تا شورای نگهبان و حتی مجلس خبرگان نیز شاهد هستیم که به نوعی دچار پیرسالاری شده ایم و به قول برخی دوستان اصلاح طلب کادرسازی صورت نگرفته است.

از اینرو باید گفت که آقای روحانی نباید بیش از این به سخنان کلیشه ای بسنده کرده و به مردم وعده های خشک و خالی بدهد این امر موفقیت دولت را با چالش مواجه کرده و دستگاه تصمیم گیری را مختل و کل نظام را با فاصله از مردم قرار می دهد که اصلا برای ایران کنونی و خاورمیانه فعلی مناسب و شایسته نیست.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here