حسین صفوی

بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که تیرماه سال ۹۴ بین ایران و شش قدرت جهانی به امضا رسید، وزارت خارجه آمریکا موظف است که هر ۹۰ روز، درباره همراهی ایران با برجام به کنگره گزارش دهد. مهرماه آینده، ایستگاه بعدی وزارت خارجه آمریکا برای گزارش همراهی یا عدم همراهی است. آیا پائیز پرچالشی در مسیر برجام پیش رو خواهد بود یا این که دیپلماسی ”ظریف“ ـ با درایت گذشته ـ از این پیچ نیز عبور خواهد کرد.

ترامپ رئیس جمهور امریکا تلاش کرد که توافقنامه هسته ای را به هیچ بگیرد. اگر چه پاره کردن توافقنامه از وعده های انتخاباتی ترامپ بود اما وقتی به کاخ سفید رسید تازه متوجه شد که سمبه پْر زورتر از این حرفهاست و بعد هم، به این نتیجه رسید که بررسی تحریم های بیشتر و بازنگری توافقنامه برجام، نیاز به فرصت بیشتری دارد!

با نگاهی اجمالی به مواضع ترامپ و سیاست خارجی امریکا در قبال ایران در حوزه برجام، متوجه نقطه چین هایی از بدعهدی های امریکا در مقابل کشورمان خواهیم بود که اکنون دارد به خط با معنایی تبدیل می شود و آخرین پرو مْد روز آن، درخواست بازدید از سایت های نظامی است. در تازه ترین ساز کوک شده که توسط نیکی هیلی نماینده امریکا در ملل متحد نواخته شد گفته شده است «اگر بازرسی از سایتهای نظامی ایران رویاست، پایبندی ایران به برجام هم رویاست».

در شرایط پیچیده منطقه ای و بین المللی و توطئه هایی که کشورمان را تهدید می کند جا دارد که مهره های شطرنجی تقدیر را خیلی سنجیده تر از گذشته حرکت داد. در خلال مذاکرات نفس گیر هسته ای که به درستی سایه شوم جنگ را از سر کشورمان دور کرد نبایستی این احتمال را از نظر دور داشت که طرف مقابل به لطایف الحیل ـ با هر نیتی هم که شده ـ  شکاف هایی را برای برهم زدن میز مذاکره در آینده باز گذاشته است که از دید تیم مذاکره کننده ما یا پنهان مانده و یا با نگاه غیرحساسی، از کنار آن خروج کرده است.

سخنان اوباما رئیس جمهور سابق امریکا در تیرماه 1394، آنجا که به بازدید از مراکز نظامی اشاره می کند قابل تأمل است. اوباما پیرامون دسترسی به اماکن نظامی ایران گفته بود: «این توافق، نه بر پایه اعتماد، بلکه بر پایه راستی آزمایی بنا شده است. بازرسان، دسترسی 24 ساعته و 7 روز هفته به تاسیسات هسته ای کلیدی رژیم ایران خواهند داشت… برخی از این تدابیرِ شفاف سازی، به مدت 25 سال برقرار خواهد بود. به یمن این توافق، بازرسان هم چنین قادر خواهند بود که به مکان مظنونی دسترسی داشته باشند؛ ساده تر بگویم: ارگان مسئول بازرسی ها، آژانس بین المللی انرژی اتمی، به هر مکان لازم در هر زمان لازم، دسترسی خواهد داشت، این توافق دائمی  است و آژانس، هم چنین با رژیم ایران توافق کرده که از دسترسی لازم برای تکمیل تحقیقاتش بر سر ابعاد نظامی احتمالی تحقیقات اتمی گذشتة رژیم ایران، برخوردار شود…اگر، در بدترین شق، رژیم ایران توافق را نقض کند، همان گزینه هایی که امروز  در اختیار دارم، در اختیار هر رئیس جمهور آمریکا در آینده خواهد بود».

سخنان اخیر نیکی هیلی و بدنبال آن، مصاحبه دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با آسوشیتدپرس، ورق خوردن فصل جدیدی از بدعهدی های امریکاست. معلوم نیست که نیکی هیلی با چه نیتی زنگ ها را به صدا در آورده است. نبایستی به حمایت اروپا از موافقتنامه هسته ای، تمام عیار پا سفت کرد و استدلال نمود که بدلیل مخالفت اتحادیه اروپا، امریکا در تهدیدات جدید خود علیه کشورمان راه به جایی نخواهد برد. باید هوشیار بود و با دید وسیع تری به آخر پائیز چشم دوخت و دید که ترامپ، چه شیرین کاری جدیدی را در آستین خواهد داشت.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here