کره جنوبی امروز سه شنبه با استقبال از تحریم های جدید شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی اعلام کرد که این قطعنامه هشدار بزرگی به کره شمالی است که با تحرکات مداوم تنها چالش های دیپلماتیک و اقتصادی خود را عمیق تر می کند.

به دنبال ششمین و قدرتمندترین آزمایش موشکی کره شمالی در تاریخ 3 سپتامبر شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته به اتفاق آرا قطعنامه 2375 را علیه کره شمالی تصویب کرد که بر اساس آن حدود 75 درصد از واردات گاز و 55 درصد از واردات بنزین به کره شمالی قطع می شود.

علاوه بر این هیچ گونه منسوجاتی هم از کره شمالی صادر نخواهد شد که به تنهایی 800 میلیون دلار به اقتصاد کره شمالی ضربه می زند.

در شرایط کنونی حدود 90 درصد از کل صادرات کره شمالی تحت این ممنوعیت ها قرار گرفته است.

علاوه بر این، از کار آن دسته از کارگران کره شمالی که حاصل درآمدهای خود را به کشورشان می فرستند در سایر کشورها جلوگیری می شود.

کره جنوبی در همین رابطه بیانیه ای منتشر کرد که در آن آمده: آخرین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی نشان دهنده این است که جامعه بین المللی تحرکات هسته ای و موشکی کره شمالی را تحمل نمی کند و این قطعنامه یک پیام قوی را به کره شمالی می فرستد که ادامه تحرکات این کشور تنها انزوای اقتصادی و فشار دیپلماتیک را تقویت خواهد کرد.

پارک ‘سو هون’ سخنگوی ریاست جمهوری کره جنوبی نیز در بیانیه جداگانه ای از تحریم های جدید سازمان ملل علیه کره شمالی استقبال کرد.

او گفت: کره شمالی باید درک کند که بی پروایی نسبت به صلح بین الملل، تحریم های قوی تری علیه این کشور اعمال خواهد کرد و تنها راهی که می تواند از انزوای دیپلماتیک و فشار اقتصادی علیه کره شمالی جلوگیری کند، بازگرداندن این کشور به میز مذاکره برای خلع سلاح هسته ای، غیرقابل برگشت و قابل تایید است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here