رویترز گزارش داد که شش مقام فعلی و سابق آمریکایی تاکید کردند که دونالد ترامپ در حال تدوین راهبردی است که اجازه واکنش های تهاجمی تر و سختگیرانه تر علیه نیروهای ایرانی، شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق و سوریه را می دهد.

این طرح پیشنهادی توسط جیمز ماتیس وزیر دفاع، رکس تیلرسون وزیر خارجه و اچ آر مک مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید و سایر مقام های ارشد آمریکایی آماده شده است و در نشست روز جمعه شورای امنیت ملی به ترامپ ارائه شده است.

مقام های آگاه تصریح کردند: این طرح احتمالا تا پایان سپتامبر مورد توافق قرار خواهد گرفت و به طور علنی اعلام خواهد شد.

کاخ سفید حاضر به ارائه توضیح در این باره نشده است. این طرح با هدف افزایش فشار بر ایران تنظیم شده تا برنامه های موشک بالستیک و حمایت از گروه های شبه نظامی را محدود کند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا در این باره گفت: من این طرح را یک راهبرد جامع و گسترده برای برخورد با فعالیت های بدخواهانه ایران می دانم؛ فعالیت های مالی، حمایت از تروریسم، بی ثباتی در منطقه، به خصوص عراق و سوریه و یمن.

به گزارش رویترز، این پیشنهاد همچنین جاسوسی سایبری و سایر فعالیت های ایران و احتمالا اشاعه تسلیحات هسته‌ای را نیز هدف قرار می دهد.

این طرح شامل رهگیری و تعقیب شدیدتر محموله های سلاح ایران از سوی آمریکا است به خصوص برای شبه نظامیان حوثی در یمن و گروه های فلسطینی در غزه و صحرای سینای مصر. این مطلب را یک مقام فعلی آمریکایی اعلام کرده است.

بر اساس این طرح، نیروی دریایی آمریکا برخورد سخت تری با قایق های تندروی سپاه پاسداران خواهد داشت.

فرماندهان آمریکایی اکنون تنها زمانی اجازه شلیک به سوی قایق های ایرانی را دارند که احساس کنند کشتی ها و خدمه آن با خطر روبرو هستند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here