حسام محمدی

با شرایط حساسی از نظر منطقه ای و بین المللی مواجه هستیم. از شرق و غرب کشورمان اخبار تازه ای به گوش می رسد که نوید سونامی های سیاسی می دهد. این سونامی ها هر یک اثرات مخربی دارد که باید جداگانه به آن پرداخت.

اخیرا شش مقام فعلی و سابق دولت آمریکا به خبرگزاری های غربی گزارش دادند که وزرای خارجه و دفاع ترامپ و مشاور امنیت ملى وی طرحى را براى مقابله تهاجمی‌تر با ایران و متحدان آن در منطقه (بویژه در عراق، سوریه و یمن) آماده کرده و آن را روز جمعه گذشته در جلسه شورای امنیت ملی آمریکا برای بررسی و تایید در اختیار ترامپ قرار داده‌اند. به گفته این مقامات، اگر طرح مذکور مورد موافقت قرار گیرد، تا پایان ماه جاری میلادی با عنوان راهبرد جدید آمریکا در مقابله با ایران، مورد اعلام عمومی قرار می گیرد.

اما این طرح چیست و هدف از این بازی جدید چه خواهد بود؟

رئیس جمهور آمریکا قصد دارد راهبرد تهاجمی تری را علیه کشورمان برگزیند و آنرا مکمل فشارهای برجامی قرار دهد. برجامی که قرار بود ، گره از مشکلات اقتصادی وسیاسی ایران بگشاید ، حال تبدیل به تله ای بدخیم شده است.

راهبرد جدید ترامپ حوزه دخالت آمریکا در منطقه را اگر چه خیلی گسترش نمی دهد اما به مقامات و نظامیان در صحنه این اختیار را می دهد که در برخورد با ایران محکم تر باشند و قاطعیت بیشتری به خرج دهند. در این راهبرد جدید همچنین جاسوسی سایبری و سایر فعالیت های ایران و احتمالا اشاعه تسلیحات هسته‌ای را نیز هدف قرار می دهد.

این امری است که باید تیم وزارت خارجه در مورد آن هوشیار باشد که سرانجام آن چیست و اگر جاسوسی سایبری از روی کاغذ خارج شده و عملیاتی گردد ، باید گفت که تیم امنیت ملی ترامپ ، درصدد شکافتن سد دفاعی و حریم امنیتی ایران هستند و بدنبال اطلاعات بیشتر از زیرساخت ها و تأسیسات نظامی و هسته ای کشورمان خواهند بود. 

بنا بر ادعای این مقامات بر اساس این طرح همچنین نیروی دریایی آمریکا برخورد سخت تری با قایق های تندروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهد داشت.

این به منزله رویارویی تازه سپاه پاسداران با ناوهای آمریکایی در خلیج فارس خواهد بود. اگر یک اشتباه صورت بگیرد و اگر خطایی تکنیکی و تاکتیکی منجر به گشودن آتش از سوی یک طرف گردد ، طبعا این روند تبدیل به بازی خطرناک و برگشت ناپذیری خواهد شد که هیچ کس از آن سودی نخواهد بود.

اگر نیروی دریایی آمریکا این اختیار را بگیرد که سطح برخورد با قایق های تندرو سپاه را افزایش بدهد ، در آنصورت باید گفت که ضرورت یک بررسی همه جانبه در حرکات و مانورهای سپاه در خلیج فارس لازم است تا از تنش های بی سمت و سو و تحریک کننده پرهیز گردد.

نکته آخر اینکه در این طرح جدید ، بنابه گفته مقامات، آمریکا درصدد کنترل و نظارت و برخورد با انتقال سلاح های ایران به یمن و همچنین صحرای سینا در مصر است. همچنین بحث دخالت در عراق و سوریه نیز از زیر تیغ آنها به سادگی رد نخواهد شد. بنابراین ، این طرح در تمامیت آن ، برخورد جامعی را با ایران برنامه ریزی می کند.

لازم است که شورای عالی امنیت ملی و همچنین وزارت امور خارجه ، آمادگی کامل برای مواجهه با این راهبرد جدید را در دستور کار خود قرار دهند.

 

 

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here