امیر دریابان علی شمخانی در واکنش به برخی اظهارات مطرح شده مقامات خارجی در موضوع دسترسی به مراکز نظامی کشورمان در چارچوب توافق برجام گفت: جمهوری اسلامی ایران فعالیت اعلام نشده هسته‌ای در هیچ یک از نقاط جغرافیایی کشور نداشته و مطالب مطرح شده، فضاسازی رسانه‌های آمریکایی به منظور فراربه جلو و سرباز زدن از انجام تعهدات و وظایف انجام نشده از سوی این کشور است.

در مراکز نظامی ایران فعالیت یا تحقیقات هسته‌ای وجود ندارد

وی افزود: در هیچ یک از مراکز نظامی جمهوری اسلامی ایران فعالیت یا حتی تحقیقات هسته‌ای وجود ندارد و بازدیدهای انجام شده از سوی آژانس طی سال‌های گذشته این مطلب را تایید می‌کند.

در مراکز نظامی، تحقیقات در خصوص سلاح‌های متعارف در جریان است

نماینده مقام معظم رهبری تاکید کرد: البته در مراکز نظامی، تحقیقات در خصوص سلاح‌های متعارف به ویژه در حوزه موشکی در جریان است که در چارچوب تولید قدرت دفاعی و ارتقای بازدارندگی در برابر تهدیدات خارجی با قدرت ادامه خواهد یافت.

مکشوف‌سازی ظرفیت دفاعی ایران برای بیگانگان امکانپذیر نیست

شمخانی یادآور شد: در چارچوب اجرای فعال سیاست پدافند غیرعامل، مجموعه ظرفیت‌های تحقیقاتی و تولیدی متعارف در بخش دفاعی در پهنه‌ای به وسعت ایران اسلامی توزیع شده و به طور طبیعی مکشوف‌سازی این ظرفیت برای بیگانگان امکانپذیر نیست.

ایران تعهدی فراتر از برجام را نمی‌‌پذیرد

وی با یادآوری ئو تعهدات ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران صرفا در چارچوب توافقات و دستورالعمل مشخص برجام رفتار کرده و هیچ تعهدی فراتر از آن را نمی‌‌پذیرد.

توهمات مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی تنها مصرف رسانه‌ای دارد

عضو هیات نظارت بر اجرای برجام با اشاره به خواسته‌های مقامات امریکایی و اسرائیلی تصریح کرد: مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی با دلالی منافقین به واسطه توهمات خود و با هدف ایران‌هراسی فرضیاتی را بدون سند و دلیل علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان بیان می‌کنند که از گذشته نیز وجود داشته و تنها مصرف رسانه‌ای دارد.

اظهارنظر در مورد تعهدات برجامی باید صرفا در آژانس بررسی شود

شمخانی با بیان اینکه هرگونه اظهارنظر در مورد تعهدات پذیرفته شده در قبال برجام باید از مجاری رسمی و مبتنی بر رویکردهای فنی و حقوقی و فارغ از نگاه‌های جانبدارانه، صرفا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بررسی شود، خاطرنشان کرد: به طور قطع سایر ادعاهای خارج از این چارچوب ضمن آنکه بی‌اهمیت است، الزامی در خصوص پاسخگویی به آن نیز وجود ندارد.

موضوع دسترسی به اماکن نظامی، پرونده‌ای ملغی شده است

وی اضافه کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در صورت ارائه مستندات کافی و قابل قبول، شیوه‌های فراوانی برای رفع ابهام در اختیار دارد و موضوع دسترسی به اماکن نظامی موضوعی غیرضرور و ملغی شده است.

رفتار غیرسازنده دولت ترامپ با پاسخ متناسب ایران همراه است

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به سیاست‌های دولت امریکا در قبال ایران و برجام ابراز داشت: رفتار غیرسازنده و بهانه‌جویانه دولت ترامپ در قبال اجرای تعهدات خود در برجام که تلاشی فعال برای ضربه زدن به این توافق بین‌المللی است، ضمن مخدوش کردن بیش از پیش جایگاه این کشور در نظام بین‌الملل بدون شک چون گذشته با پاسخ متناسب از سوی جمهوری اسلامی ایران همراه خواهد بود.

 

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here