گفتگو با کارشناس و تحلیلگر سیاسی حسام محمدی

× می خواستم ابتدا نظرتان را در مورد صحبت های اخیر سردار نجات جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بدانم که اخیرا گفت ” از چند ماه قبل یک جریان سازمان‌دهی شده و یک کمیته‌ برای احیای جریان فتنه و ملتهب کردن فضای سیاسی کشور تشکیل شده که می‌خواهد جای متهم و مدعی را در موضوع فتنه عوض کند.“ به نظر شما این امر چقدر واقعی است؟

ببینید ، قبل از هر چیز باید گفت که حتما سردار نجات با توجه به حوزه مسئولیتی که دارد ، اشراف اطلاعاتی و دسترسی های خاص به کیس های مختلف ، می تواند چنین اظهاراتی بکند. اما قبل از آن باید دید که شواهد و قرائن این التهابی که ایشان ذکر می کند ، کجاست؟ مشخصا وقتی صحبت از یک جریان سازماندهی شده می کنند ، باید گفت که اگر مواضع چند شخصیت سیاسی مدنظر است ، این مصداق کافی نیست. ضمن آنکه مگر درخواست های مردم برای رفع حصر از تریبونهای مختلف به گوش مقامات بلندپایه نظام نرسیده؟ مگر این امر مخفی و درگوشی بوده؟

× حتی در جریان انتخابات و سفرهای استانی آقای روحانی …

بله ، بله. حتی در آن ایام شما به خوبی دیدید که مردم چه می خواهند. شعار اصلی هم شکستن و برداشتن حصر بود. خوب ، یک آدم سیاسی می تواند این را به فال نیک بگیرد و اتفاقا برای اجابت خواسته های مردم و از قضا برای التیام بخشیدن به زخم های کهنه ، این مسئله را پیگیری کند و پاسخ را با مردم هم در میان بگذارد. اما اینکه بخواهیم مجددا صحبت از ملتهب کردن فضای سیاسی کشور بکنیم ، از نظر من کمک زیادی به وحدت و انسجام داخلی نمی کند.

× با این حساب شاید بتوان گفت که سردار نجات نگرانی ها و دغدغه هایی را مطرح کرده اند که علامت هشدار تلقی می گردد.

خیر. اینطور هم نیست. مگر طی این 8 سال ، کم شنیدیم و چشیدیم. مگر بسیاری از دوستان ما و طیف وسیعی از نخبگان اصلاح طلب پایشان به زندان و دادگاه و احضاریه و وثیقه گذاشتن نکشید؟ خوب ، این حرفها جدید نیست. چه دغدغه ای؟ الان که تهدیدی نیست. این آقایان باید اتفاقا برای مردم توضیح بدهند که چرا مشخصا رفع حصر را پیگیری نمی کنند.

× استدلال سردار نجات هم این بود که به هر حال ”مصلحت‌اندیشی هم یک اصل است, شورای عالی امنیت ملی طبق قانون یک مرجع بزرگ صلاحیت‌دار برای این امر است و این شورا اینگونه تصمیم گرفته است.“

سئوال از مسئولین نظام و حتی سردار نجات اینست که خوب مگر الان تهدید امنیتی حادی داریم که اینقدر از رفع حصر می ترسیم؟ مگر الان چه اتفاقی افتاده و یا می خواهد بیافتد که این مقامات اینقدر نگران هستند و بدلیل مصلحت اندیشی رفع حصر را دنبال نمی کنند. مگر خود آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد حتی موافقت خود را با برگزاری یک دادگاه عادلانه اعلام نکردند؟ خوب دیگر چه نگرانی و بهانه ای. بهمین خاطر می گوییم که مصلحت اندیشی باید تبیین گردد و برای مردم تشریح و باز شود.

× جالب اینجا بود که سردار نجات حتی گفت که ”اخیرا یک کتابی 9 جلدی با موضوع دایرة‌المعارف فتنه 88 هم به چاپ رسیده که بسیاری از این اسناد در این کتاب منتشر شده “، نظرتان چیست؟

بنده نمی خواهم وارد جزئیات بشوم. اما بالاخره مسئله 88 یکطرفه نبود. همه دیدیم که ماجرا فقط دست یک جریان نبود. خیلی پارامترهای دیگری هم وجود داشت. هیچ کسی نمی تواند اظهارات تحریک آمیز احمدی نژاد را فراموش کند. کسی نمی تواند به سادگی خون هایی که در کف خیابان ریخته شد را نادیده بگیرد. اینکه این کتاب 9 جلدی به کدام بخش از وقایع پرداخته و اساسا کدام ارگان و نهاد مسئول و صلاحیتداری آنرا تهیه و چاپ کرده و خلاصه چه نتیجه ای گرفته ، جای تردید است. بهرحال باید دلایل محکمه پسند ارائه شود و 9 جلد کتاب که سهل است اگر 90 جلد کتاب هم در مورد وقایع 88 نوشته شود ، باز این مردم و تاریخ هستند که قضاوت می کنند و تاریخ بزرگترین قاضی است.

×بعنوان سئوال آخر ، در جایی هم سردار نجات ذکر کرد که ”تعدادی از محکومین و زندانیان فتنه با تشکیل کمیته‌ای بدنبال ایجاد یک فتنه جدید هستند که البته نظام اقدامات غیر قانونی آنها را تحت کنترل دارد و عندالزوم با هماهنگی قوه قضائیه با آنها برخورد خواهد شد“ . منظور سردار نجات چیست و چرا باید مجددا مردم را دل نگران کرد؟

بنده نمی دانم منظور از تشکیل کمیته برای ایجاد فتنه جدید چیست و سردار نجات و دوستانشان چطور اوضاع را تحت کنترل گرفته اند.این بماند. اما یک چیز را باید گفت ، آنهم اینکه مرعوب سازی مردم دیگر کارساز نیست. فکر می کنم انتخابات 96 نشان داد که مردم وقتی نگران شوند و حتی بارقه ای از ترس در اذهان شکل بگیرد ، پاسخ شان از قضا برخلاف آن چیزی است که سردار نجات و مسئولین تصور می کنند. مگر شما ندیدید که در اردیبهشت 96 چه اتفاقی افتاد؟ مگر می شود به این سادگی کتمان کرد که مطالبات مردم چه بود؟ بهرحال این مسائل را نمی شود دور زد.آقای روحانی هم خوب فهمید که مردم چه می خواهند و الان هم هزینه حصر بیش از فایده آن برای نظام است.

× آقای روحانی گویا فعلا همه چیز را فراموش کرده …

من البته نمی خواهم این را به این سادگی بپذیرم ، اما حداقل می توانم بگویم که آقای روحانی بر خلاف وعده هایش درایام انتخابات، در مسئله حصر سکوت کرده. این اصلا برای پایگاه رأی ایشان مناسب نیست و رئیس جمهور با ریزش جدی محبوبیت مواجه است. بهرحال بعنوان رئیس شورای عالی امنیت کشور مردم انتظاراتی داشتند و حصر هم مشمول مرور زمان شده و می توان اقدامات مناسبی را برای محصورین انجام داد. در غیراینصورت شاهد رویگردانی جدی مردم از دولت دوازدهم خواهیم بود. به طور خاص با تشکیل کابینه ای هم که دیدیم و پشت کردن به اقلیت ها و زنان و جوانان ، می توانم بگویم که چشم انداز خیلی روشنی برای کامیابی آقای روحانی در کسب رضایت مردم نمی بینم.

با تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here