واشنگتن پست در گزارشي به نگراني ترامپ در قبال التزام ايران به پرونده اتمي، درخواست بازرسيهاي سخت تر از تأسيسات نظامي ايران و ضرورت حفظ توافقنامه برجام اشاره كرد.

در قسمتي از اين گزارش كه به قلم دیوید ایگنایتوس نوشته شده، آمده است: ”دولت ترامپ كه هم اكنون درگیر یك مشكل بزرگ اتمی در كره‌شمالی است در آستانه ایجاد مشكلی دیگر با زیر سؤال بردن اجرای توافق اتمی با ایران است.” یك مقام ارشد دولتی گفت كه پرزیدنت ترامپ نگرانی‌هایش در قبال التزام ایران را هفته آینده در گردهمایی مجمع عمومی ملل متحد با رهبران جهان طرح خواهد كرد. این مقام گفت كه ترامپ خواهان بازرسی‌های سخت‌تر از تأسیسات ایران و بازبینی “ماده پایان محدودیتها” است كه به ایران اجازه خواهد داد بخشهایی از برنامه اتمی خود را در 10 الی 15 سال از سر گیرد.

در ادامه اين گزارش آمده است: ”پس زدن ایران هر امید اندكی هم كه برای مذاكره جهت توافق غیراتمی كردن با كره‌شمالی باشد را تضعیف خواهد كرد. و علیرغم صحبتهای كاخ سفید كه دنبال “جبهه متحد” در میان متحدان میباشد, هیچ علامتی از حمایت در میان كشورهای اروپایی, حتی در میان آنهایی كه مانند فرانسه به رفتار ایران انتقاد دارند, دیده نمیشود. پرزیندت امانوئل ماكرون ماه پیش گفت كه در عین اینكه وی نگران استاتو ایران بعد از سال 2025 است “توافق سال 2015 چیزی است كه به ما امكان میدهد یك دیالوگ سازنده و مطالبه كننده با ایران داشته باشیم.”

اين گزارش در ادامه مي افزايد: ”فشار ترامپ برای گرفتن امتیاز در توافق اتمی با انتقاد تیز از رفتار ایران در درگیری‌های منطقه‌ای همراه است. این مقام ارشد دولتی لیستی از آنچه وی اَعمال “بی‌ثبات‌كننده” تهران از طریق عواملش میخواند ارا‌ئه داد. وی شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن را متهم نمود كه كشتیرانی در تنگه باب المندب را با مینكاری و موشك تهدید میكنند و اینكه مشغول استقرار موشكهای بالستیك در یمن هستند كه میتواند ریاض در عربستان و ابوظبی در امارات متحده عربی را هدف قرار دهند.”

در پايان اين گزارش اشاره شده كه ”سؤال درستی كه باید پرسیده شود همان است كه در زمان مذاكره پرسیده شد: آیا این توافق با همه نقص‌هایش آمریكا و متحدین ما را امن‌تر از اینكه توافقی نباشد میكند؟ این سنجش امنیتی هنوز به نفع حفظ توافق است”

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here