دولت آمريكا در نخستین اقدام عليه جمهوری اسلامی ایران، در مجلس نمایندگان آمریكا اين كشور يك مصوبه ضد ایرانی را به تصویب رساند، مصوبه ای كه فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را ممنوع میكند. مجلس نمایندگان امریكا طرحی را تصویب كرد كه برای اجرایی شدن به تصویب مجلس سنا و امضا ترامپ نیاز دارد.

دومین اقدام توسط وزارت خزانه داری امریكا و اعمال تحریمهای تازه صورت گرفت. این وزارتخانه روز گذشته 11 فرد و شركت ایرانی را به اتهام آنچه حمایت از سپاه پاسداران و مشاركت در حملات سایبری به بانكهای آمريكايي اعلام شده, درفهرست تحریمهای اقتصادی خود قرار داد. این تحریمها كمی پیش از اقدام ترامپ در تمدید معافیت تحریمهای برجامی علیه ایران اعلام شد.

سومین اقدام هم تمدید تعلیق تحریمهای برجامی بود. ترامپ تعلیق تحریمهای برجامی را با اما و اگر های فراوان از جمله اینكه ایران روح برجام را نقض كرده تایید كرد. رئیس جمهور آمریكا گفت: ”شما بزودی خواهید دید من در اكتبر چه كار خواهم كرد.” سخنان رئیس جمهور آمریكا نشان داد هرچند ترامپ در ظاهر تعلیق تحریمها را امضا كرد، اما همچنان تلاش میكند با نگهداشتن پوسته برجام، ایران را از منافع این توافق محروم كند.مقامات آمريكايي میگویند این تمدید صورت گرفته تا آمریكا در فرصت مناسب در سیاستهایش در قبال ایران بازنگری كند.رئیس كمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاكید كرد، اقدام امریكا در وضع تحریمهای جدید نقض صریح برجام است و هیئت نظارت بر برنامه اجرای برجام به زودی پاسخ محكوم و قاطعی به این اقدام خواهد داد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here