محمد عبداللهی

در شرایطی که روند تشکیل کابینه به اتمام رسید ،‌ ولی همچنان تجمعات فرهنگیان و بازنشستگان و معلمین در تهران و سایر شهرهای کشورمان در جریان است.

قشر معلمان و فرهنگیان بازنشسته در کشورمان همچنان با چند ماه حقوق معوقه و مطالبات روی میز و ناامنی شغلی مواجهند و معلمان آموزش‌وپرورش با وضعیت معیشتی و شغلی خارج از شئون فرهنگی در تقلای حفظ تعهدکاری و زندگی خویش دست و پنجه نرم میکنند. در این میان کاهش درصد بیسوادی در کشورمان نیز نیازمند به برنامه ریزی عملیاتی و اراده و عزم جدی دارد.  در این راستا حتی  واریز سرانه به حساب مدارس برای تامین هزینه‌های جاری در سال‌های اخیر نیز با چالش‌هایی همراه بوده است به گونه‌ای که با توجه به کسری بودجه آموزش‌وپرورش, پرداخت سرانه مدارس در حد صفر بود.

این در حالیست که کابینه دوازدهم اعلام کرده که با توجه به کسری بودجه سه هزار میلیارد تومانی آموزش‌وپرورش طی سال‌های اخیر، غالباً اعتبارات آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق کارکنان می‌ شود و اعتبار کمی به سرانه مدارس می‌رسد و طبق گفته‌های فخرالدین دانش آشتیانی وزیر سابق آموزش‌وپرورش تنها در سال 95 رقم اختصاص یافته به سرانه مدارس صفر بود و مدیران مدارس با همکاری خانواده‌ها هزینه‌ها را تامین کردند.

حسین فرزانه معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش نیز اعلام کرد که برای امسال افزایش مبلغ سرانه از هزار و 500 میلیارد تومان به دو هزار و 400 میلیارد تومان است که تا کنون به طور میانگین 37درصد آن تخصیص پیدا کرده و تا پایان سال به تدریج مابقی اعتبار پرداخت خواهد شد.

 رنج و مشقت این اقشار در این سالیان بر کسی پوشیده نبوده و نیست و امروزه در کشورمان رفع نیاز و نگرانی معلمان و اساتید و حفظ کرامت و حرمت آنها به پیش نیازی ضروری برای مقابله با بیسوادی و اجرای برنامه‌های توسعه در بخش آموزشی تبدیل شده است‌. تامین معیشت فرهنگیان و امنیت شغلی آنها موضوعی است که همه برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان دولتی را با واقعیتی آشکار روبرو ساخته است.

طی هفته گذشته بسیاری از فرهنگیان بازنشسته و معلمان، از چندین شهر کشورمان به سوی خانه ملت روانه شدند تا تضمین و تأمین امنیت شغلی از جمله استخدامشان پس از سال ها کار و تلاش در آموزش و پرورش را خواستار باشند. این در شرایطی است که با نگاهی گذرا به یک یا دو سال گذشته میتوان نتیجه گرفت که در جامعه ای با درصد سواد و تحصیلات بالاتر باید انتظار امنیت بیشتر و همدلی فراگیر برای این قشر خدوم و نخبه پرور در جامعه را داشت و از سوی کابینه دوازدهم، این حقوق پایمال شده باید برسمیت شناخته شده و برای آن کوشید. بدون آگاهی عمومی در پرتو جامعه ای با سواد ، دسترسی به اهداف توسعه و رفاه همگانی سخت و پرهزینه خواهد بود.

در این میان نیز طی روزهای اخیر شاهد هر چه گسترده تر شدن کمپین ها و اعلام حمایت های رسمی و غیر رسمی و علنی و غیر علنی در فضای مجازی هستیم.

برای هر ایرانی شایسته رقابت در مراکز علمی بین المللی لازم است همه با هم برای ارتقای شاخص‌های توسعه در هر زمینه ای گام برداریم و بر دولت و کابینه جدید است که در این میان، سایر اقشار و مخصوصاً قشر معلمین و فرهنگیان بازنشسته را با برسمیت شناختن نیازهای بنیادین یاری و همراهی کند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here