آنتونیو گوترز، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز سه شنبه ۲۸ شهریور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جمع رهبران کشورهای جهان سخنرانی ایراد کرد. وی در بخشی از سخنرانی خود با هشدار به رهبران جهان، خطر حمله هسته ای را در بالاترین حد خود از زمان پایان جنگ سرد خواند که «سخنان تند می تواند به سوءتفاهم های مرگبار منجر شود.»

گوترز در اولین گزارش خود از وضعیت عمومی جهان، «خطر هسته ای» را مهمترین تهدید دانست و افزود: «نباید با بی توجهی به سمت جنگ برویم.»

وی افزود: میلیون ها نفر از مردم جهان «در سایه خطر آزمایش های هسته ای و موشکی کره شمالی» در هراس زندگی می کنند. گوترز همچنین راه حل بحران کره شمالی را «دیپماتیک» دانست  و از رهبران جهان خواست که «در این مقطع تدبیر نشان دهند».

او در بخش دیگری از سخنانش افزود: «جوامع تجزیه می شوند، بحث های سیاسی قطب بندی شده و کسانی که دشمن تراشی و تفرقه افکنی می کنند اعتماد بین کشورها را از بین برده اند» و «ما جهانی قطعه قطعه هستیم در صورتی که باید جهانی در صلح باشیم.»

وی در پایان سخنرانی اش چالش ها و تهدیدهای بر سر راه سازمان ملل و جامعه جهانی را شامل: خطر هسته ای، ترورریسم، جنگ های پایان نیافته و نقض دائمی قوانین بشر دوستانه بین المللی، تغییرات جوی زمین، افزایش بی عدالتی، پیامدهای ناخواسته اختراعات و مسئله مهاجرت عنوان کرد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here