امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خود را ایراد کرد. وی در قسمت هایی از سخنرانی خود با اشاره به برجام گفت: فرانسه هیچ دری را برای گفتگو نمی بندد مشروط به اینکه شرایط برای گفتگو برای صلح مشابه توافق اتمی که ما با ایران داشتیم، فراهم باشد.

ما در رابطه با پرونده اتمی این کشور به یک توافق مستحکم و قابل راستی آزمایی با ایران رسیدیم. این توافق اطمینان میدهد که ایران سلاح اتمی کسب نمی کند.

مکرون در ادامه به پیامدهای خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت: نفی برجام یک خطای عظیم خواهد بود و غیرمسئولانه است که ما نتوانیم به این توافق پایبند باشیم، زیرا این توافقی برای صلح است. این چیزی است که من روز گذشته به همتایان آمریکایی و ایرانی ام گفتم.

وی اضافه کرد: ولی من می خواهم روی توقف فعالیت موشک بالستیکی ایران کار کنیم. ما باید روی راه حل مابعد 2020 کار کنیم. باید خواستهای خود را بالا ببریم. ما نباید دستاوردهایی که در توافقهای قبلی بدست آورده ایم را تباه کنیم.

به یمن گفتگو ما توانستیم وضعیت ایران را حل و فصل کنیم. گفتگو و چندجانبه گری تنها راه به جلو است که برای کره شمالی هم همین الگو صادق است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here