حسین صفوی

حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری با اشاره به متن سخنرانی ترامپ در سازمان ملل، در کانال تلگرامی خود نوشت: ”به نظر می رسد نزدیکان اسرائیل و منافقین بیشترین نقش را در تدوین متن ترامپ داشتند. در این ادبیات، کمترین اثری از روحیه دیپلماتیک، وزارت خارجه امریکا یا عقل متعارف دیپلماسی آمریکا وجود نداشت“

در اینکه ترامپ در سخنرانی اش در سازمان ملل چه چیزی را نشانه گرفته بود ، جای تردید نیست که ایران محور اصلی حملات رئیس جمهور آمریکا بود.

آنچه که ترامپ با ظرافت در سخنرانی اش انجام داد ، تفکیک بین ”دولت ایران “ با ” ملت ایران “ بود. این امر نشانه های خود را داشت و در طول سخنرانی ترامپ به وضوح دیده می شد. ترامپ با دو گزاره ”مردم ایران بیش از هرکس قربانی این رژیم بوده و از آن رنج می برند“ و ”همه جهان می فهمند که مردم خوب ایران خواستار تغییر هستند“ ، قصدش را به روشنی آشکار کرد و این توهم را القاء کرد که گویا در کشورمان یک دوقطبی بزرگ بین دولت و ملت وجود دارد.

این سخنان به قدری تهاجمی و تند بود که حتی رسانه های مختلف آنرا خرق عادت تفسیر کردند و اینکه تا بحال هیچ رئیس جمهوری در آمریکا اینچنین در مورد ایران سخن نگفته بود.

حتی مریم رجوی نیز با صدور اطلاعیه ای از  ” نخستین گواهی یک رئیس جمهور ایالات متحده درباره ضرورت تغییر در ایران “ استقبال کرد.

جالب آنجا بود که وی در این اطلاعیه به صراحت عنوان کرد که ”به رسمیت شناختن شورای ملی مقاومت ایران به عنوان تنها جایگزین دموکراتیک برای دیکتاتوری مذهبی و تروریستی لازمة پایان و جبران سیاست فاجعه بار دهه های گذشته آمریکا در قبال مردم ایران است که سوابق تاریخی آن به کودتا علیه دولت ملی و دموکراتیک دکتر محمد مصدق و حمایت از دیکتاتوری شاه برمی گردد.“ و حتی بیش از آن ”اعمال قطعنامه های پیشین شورای امنیت ملل متحد در باره پروژه تسلیحات اتمی و ممنوعیت غنی سازی، همراه با بازرسی آزادانه و بی قید و شرط از مراکز نظامی و غیر نظامی ایران “ را خواستار شده است!

بی دلیل هم نبود که سناتور ارشد آمریکایی جان مک کین به آلبانی سفر کرد و در دیدار با مریم رجوی خواهان تغییر نظام گردید.

بهمین خاطر باید گفت که آقای روحانی در فردای بازگشت از نیویورک آزمون سختی در پیش رو دارد. از یک طرف باید بتواند از عملکرد 4 ساله اش دفاع کند و برجام را از سقوط حتی نجات دهد و از طرف دیگر در مقابل گروه هایی که ادعای ”جایگزین دموکراتیک “ دارند، موضعی هوشمندانه و مدبرانه اتخاذ کنند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here