فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در مصاحبه با سی ان ان, به «کریستین امانپور» مجری «سی ان ان» گفت: تلاش دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج از برجام یا بازمذاكره در خصوص این توافق بین المللی, به منزله نقض آن و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود.

وی ادامه داد: برجام توافقی بین المللی و متکی به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است و در نتیجه, اختیار آن در دست یکی از طرفین توافق نیست و به همه جامعه بین الملل تعلق دارد و همانطور که اروپایی ها تضمین خواهند داد, این توافق پابرجا می ماند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: من شنیده ام که آقای ترامپ تصمیم خود را در خصوص برجام گرفته و امیدوارم که هنوز زمان برای تفکر باقی مانده باشد. ما با ایران توافقی را منعقد کردیم که فقط مسائل هسته ای را حل می کند و هر چند مسائل بسیار دیگری برای مباحثه با ایران داریم, ولی توافق هسته ای در حال اجرا است.

وی افزود: این توافق متعلق به آمریکا نیست. ما در برجام مکانیزمی داریم که در صورت نقض توافق, 6 کشور, تحت رهبری من گرد هم می آیند و مسئله را حل می کنند. مکانیزم ما پیش بینی کرده که مسئله طی کم و بیش یک ماه حل می شود و این یک مکانیزم سیاسی برای یافتن راه حل است.

وی در تفسیر این اقدام محتمل رئیس جمهور آمریکا با تکیه بر چارچوب برجام گفت: این کار (ترامپ) به عنوان خروج از برجام و یا تلاش برای مذاکره مجدد تلقی نمی شود بلکه این کار, به منزله نقض برجام است چون همانطور که گفتم این یک معاهده یا یک توافق بین المللی نیست بلکه یک قطعنامه شورای امنیت خواهد بود که آمریکا نقضش می کند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here