نیکی هیلی, نماینده آمریکا در سازمان ملل در نشستی خبری در روز پنجشنبه ۳۱ شهریور در نیویورک تاريخ تصمیم ترامپ در خصوص برجام را اعلام كرد و گفت: ترامپ روز 15 اکتبر تصمیم می گیرد که آیا پایبندی ایران به برجام را تأیید یا رد کند. این مسئله بر اساس قانون آمریکا انجام می شود و قانون آمریکا ارتباطی به برجام ندارد.

وی همچنين درخصوص مذاکرات خود در هفته اخیر و در جریان برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت : دونالد ترامپ براساس منافع ملی ایالات متحده در خصوص تایید یا عدم تایید پایبندی ایران به برجام, تصمیم خواهد گرفت. وی همچنین تصریح کرد: برجام نمی تواند مجوزی برای تداوم اقدامات خطاکارانه ایران در منطقه باشد.

نیکی هیلی افزود: در طول مذاکرات هفته جاری ایران یکی از موضوع های گفت وگو بود. همه در خصوص تداوم اقدامات بی ثبات کننده ایران در سراسر خاورمیانه حرف می زدند؛ در سوریه, عراق, لبنان, یمن و این فهرست بلند بالا است.

نماينده آمريكا در سازمان ملل متحد در پاسخ به این پرسش که آیا خروج آمریکا از برجام اعتبار دیپلماتیک آمریکا را تضعیف نمی کند؟ گفت: نه چنین اقدامی اعتبار دیپلماتیک ایالات متحده را تضعیف نمی کند, بلکه نشان می دهد که (دولت آمریکا) به فکر مردم خود است.

هیلی افزود: ترامپ از جهانیان خواست که در مبارزه ما به دو رژیم سرکش یعنی ایران و کره شمالی, به واشنگتن بپیوندند و فکر می کنم که شاهد پاسخ مثبت همه کشورها به این سخنان بودیم.

وی سپس از مذاکرات هیئت آمریکایی با برخی هیئت های حاضر در مجمع عمومی در خصوص ایران خبر داد و گفت: در همه مذاکراتی که در طول این یک هفته در خصوص ایران داشتیم, دیدیم که همه از اقدامات بي ثبات كننده ایران در خاورمیانه صحبت ميكنند. ما مذاکرات و اقدامات خود را در این خصوص ادامه می دهیم تاهنگامی که از توقف اقدامات ایران مطمئن شویم.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here