بیژن زنگنه در بیست و نهمین گردهمایی فرماندهان مهندسی رزمی جنگ جهاد با بیان اینکه ما با هدف های متعدد کاری را آغاز کردیم برای اینکه تولید نفت را افزایش دهیم اظهار داشت: تولید ما به سرعت در حال کاهش است که دلیل آن نیز تاخیر در سرمایه گذاری است.

وی افزود: در سال ۹۲ که دولت روی کار آمد به دلیل تحریم ها صادرات ما روزانه به یک میلیون بشکه و حتی به کمتر از این عدد رسیده بود. اما بعد از اینکه تحریم ها برداشته شد توانستیم به سرعت میزان تولید را افزایش دهیم و آن را به دوران قبل از تحریم ها برسانیم. در این میان جنگ و دعوای بزرگی با کشورهای جزو اوپک داشتیم اما به حرف هیچ کدام از آنها گوش ندادیم و در این زمینه کوتاه نیامدیم.

زنگنه گفت: ما با زحمات زیاد توانستیم میزان تولید را افزایش دهیم و در این زمینه بحث های زیادی شد و بد و بیراه های بسیاری به ما گفتند اما کوتاه نیامدیم و بنده اعلام کردم هرگز زیر بار این مسئله نمی روم که تولید ایران از زمان قبل از تحریم ها کمتر باشد و بعد از تحریم ها ضروری بود که میزان تولید در کشور افزایش پیدا کند. ما احساس کردیم برای این مسئله نیاز به سرمایه گذاری و فناوری خارجی و مدیریت داریم. برخی می گویند از ظرفیت های داخلی در این زمینه استفاده شود، میزان این پولها کم نیست ما به حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در فاز اول فکر می کنیم از کجا باید این سرمایه را تامین کنیم و چگونه باید این همه طرح را اجرا نماییم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: ما شاهد این هستیم که در سال ۹۰ عده ای قصد راه اندازی مجدد جهاد سازندگی را دارند در حالی که این افراد نه یک روز در جهاد بودند و نه کار جهادی کردند. اما الان می خواهند با پول های کلان در حوزه دولتی جهاد سازندگی راه اندازی کنند و این از پدیده های جدیدی است که ما با آن روبرو هستیم.

ایشان تاکید کرد: عده ای متوجه نیستند منابع و ثروت کشور در حال هدر رفتن است. ما ۸۵۰ میلیارد بشکه نفت از روز اول زیر زمین داشتیم، حدود ۲۳۰ میلیارد بشکه آن را می توانیم بالا بیاوریم که نزدیک به ۱۰۰ تای آن به دلیل عدم دانش کافی از بین می رود. اگر ما یک درصد بیشتر نفت دربیاوریم یعنی ۸ میلیارد بشکه نفت در آورده ایم که ارزش آن ۴۰۰ میلیارد دلار است، چه کسی به ما اجازه داده از این ثروت صرف نظر کنیم.

وزیر نفت دربخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه جهاد فقط مربوط به دوران جنگ نیست، اظهار داشت: از جان گذشتن راحت تر از این است که انسان از آبرویش بگذرد امروز برخی آبروی کشور ما را هدف می گیرند. بنابراین ما باید برای عزت و سربلندی کشورمان کار کنیم.

وی ادامه داد: امروز ما باید به فکر مردم باشیم، اگر جوانان دنبال کار هستند و ما به دنبال کار برای آنها نباشیم و به فکر محرومان نباشیم به این مردم خیانت کرده ایم. بیکاری، رشد اقتصادی و بهم ریختن تعادلات با دنیا از جمله مشکلات حال حاضر ما با دنیاست ما باید روی این مسائل مثل زمان جنگ کارکنیم تا بتوانیم آنها را برطرف کنیم.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here