حسام محمدی

آیت الله احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان سه شنبه ۲۸ شهریور در سخنرانی افتتاحیه مجلس خبرگان, نکاتی را مطرح کرد که از هر بابت شایان توجه بود.

وی با ذکر اینکه “امروز کسانی که با انقلاب و اسلام مشکل‌دارند در حال رشد هستند که در این زمینه باید مستند تذکر بدهیم”, افزود: “کمیته سیاسی مجلس خبرگان بسیاری از مطالبات را پیگیری کرده و خیلی از مسئولان را هم خواسته است که باید این روند استمرار داشته باشد و ما از آنها تشکر می‌کنیم.”

اینکه چه کسانی در حال رشد هستند که با انقلاب مشکل دارند البته در صحبتهای ایشان باز نشد و سربسته ماند و حتی اینکه کمیته سیاسی مجلس خبرگان کدام یک از مسئولین را خواسته محل سئوال است. بهرحال من باب شفافیت هم که شده لازم بود ایشان با مردم صریحتر سخن بگویند و مردم را در جریان گوشه ای از اقدامات خبرگان قرار دهند.

آقای جنتی در بخش دیگری از سخنان خود, به انتخابات اخیر ریاست جمهوری پرداخته و گفته است‌: “این انتخابات مشکلات فراوانی داشت و مقامات رسمی دولت اعم از استاندار, فرماندار و دهدار تخلف کردند و کارشان به دادگاه قضایی کشید که ازاین‌رو باید مراقب باشیم, ما نگران هستیم که نیروهای انقلابی دفع و نیروهای غیرانقلابی جذب شوند.”

این صحبتها از آیت الله جنتی قابل انتظار نبود. تقسیم بندی نیروها و مسئولین نظام به انقلابی و غیر انقلابی دقیقا همان دوقطبی خطرناکی است که رهبری در مورد آن همیشه هشدار داده است. در زمان انتخابات هم دیدیم که دوقطبی ۴درصدی و ۹۶ درصدی چه نتایجی داشت و حتی برخی ها آرا مردم را به حلال و حرام تقسیم کردند. این تجربه اصلا تجربه مثبتی نبوده و نیست و کشور را با التهاب و ناآرامی مواجه می کند.

شایان توجه است که آقای جنتی, که دبیری شورای نگهبان را نیز بر عهده دارد, ۵ روز بعد از انتخابات گفته بود: “تخلفات انتخاباتی از نظر مالی و سیاسی چشمگیر بود و انتظار نداشتیم دستگاه‌های مجری انتخابات که باید مجری قانون باشند, خودشان قانون‌شکنی کنند به نحوی که همه مطلع شوند.” شورای نگهبان با این حال, ۱۱ روز بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری, نتایج آن را بدون باطل کردن هیچ یک از حوزه‌ها یا صندوق‌های رأی تایید کرد.

نکته آخر و مهمتر اینکه رئیس مجلس خبرگان در سخنرانی افتتاحیه این مجلس, همچنین با اشاره به نزدیک شدن سالگرد شروع جنگ ایران و عراق, این جنگ را “سرتاپا خوبی” و موجب “باقی ماندن نظام” دانست.

آیت الله جنتی گفت: “اگر خداوند کوه دماوند را هم طلا گرفته و به ما می‌داد, ارزش آن با جنگی که اتفاق افتاد برابری نمی‌کرد؛ چراکه طلا مایه فساد, افتراق و مصیبت است, اما این جنگ سرتاپا مایه خوبی برای امت اسلامی بود و قدرت نظامی جمهوری اسلامی را نیز تقویت کرد و باقی ماندن نظام به برکت جنگ و تربیت نیروهایی در ۸ سال دفاع مقدس بود.”

الان فرصت نیست که به علل جنگ و ادامه آن و پیامدهای سیاسی و اجتماعی و مهمتر از همه خسارت های انسانی ،‌ مالی ، اقتصادی و زیست محیطی بپردازیم ،‌اما خوبست اشاره کنیم که تا همین امروز در آتش همان جنگ می سازیم و می سوزیم.

جنگ هیچ گاه مایه برکت نبوده و نیست. برای هیچ ملتی و برای هیچ کشوری. آنهم به طور خاص برای کشوری مثل ما که تازه از گل و آب یک انقلاب تازه سر بر آورده بود.

بنابر این اگر به گفته آقای جنتی طلا مایه فساد است ،‌ جنگ هزار برابر بیشتر مایه فساد و تباهی و نکبت است. جنگ هیچ منفعتی برای مردم نداشت. قدرت این نظام به رضایت و راي مردم است و نه تجربه جنگی و نظامی گری. بهمین خاطر باید هشدار داد که کوبیدن بر طبل جنگ و جنگ طلبی و مقدس کردن آن هیچگاه برای یک ملت خیری به ارمغان نیاورده است.

جنگ ۸ ساله هم با تمام فراز و نشیب هایش ،‌جنگ خوبی نبود و خرابی ۲ کشور و زیرساختهای کلان آنرا در پی داشت که تا به امروز آثار آنرا در عدم توسعه یافتگی می بینیم. پس به جای جنگ ، بیایید از صلح بگوییم و به جای کاشتن بذر کینه ،‌ دل هایمان را با صبر و مروت و نوع دوستی لبریز کنیم.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here