وال استریت ژورنال در مقاله ای در رابطه با تأثیرات توافق اتمی جمهوری اسلامی ایران بر روی بحران کره شمالی نوشت: بحران تشدید شونده کره‌شمالی برای دولت ترامپ این هفته با یک تنگنای سیاست خارجی مهم دیگر پیچیده‌تر شد: توافق اتمی ایران.

این مقاله می افزاید: وزیرخارجه آلمان سیگمار گابریل در سخنرانی خود در مجمع عمومی ملل متحد در روز پنجشنبه پرسید: “کدام کشور از توسعه برنامه اتمی خود اجتناب خواهد کرد اگر که اینطور باشد که توافقات مذاکره شده پایدار نیستند و اعتماد به توافقات با جامعه بین‌‌المللی ارزش کاغذی که روی آن نوشته شده‌اند را ندارند؟” وی استدلال نمود که التزام به توافق ایران در اطمینان از اعتبار چنین توافقاتی بطور عام, حیاتی است.

اکثریت 15 عضو شورای امنیت ملل متحد که مسئول حل بحران اتمی کره‌شمالی هستند طرفدار بکارگیری اهرمهای تحریمهای اقتصادی و ایزولاسیون سیاسی برای آوردن پیونگ‌یانگ پای میز مذاکره هستند. مقامات و دیپلماتهای ملل متحد گفته‌اند که گفتگوها با ایران که دو سال طول کشید میتواند نقش یک الگو برای مهار کره‌شمالی را داشته باشد.

در ادامه این مقاله آمده است: وزیرخارجه روسیه سرگی لاوروف روز جمعه گفت که اگر آمریکا از توافق ایران خارج شود یا تحریمهای یکجانبه روی ایران اعمال نماید “پیام اشتباهی را به کره‌شمالی خواهد فرستاد”.

تنش‌ها بر سر سرنوشت توافق ایران بعلاوه فراخوان رهبران جهان که آمریکا و کره‌شمالی لفاظی‌های خصمانه را کاهش دهند, بحث اصلی در مجمع عمومی ملل متحد بود.

این مقاله در ادامه اشاره میکند که کریستوفر هیل, سفیر سابق آمریکا در کره‌جنوبی و دستیار سابق وزیرخارجه در امور شرق آسیا و اقیانوس آرام گفت که لفاظی دولت ترامپ در قبال توافق ایران نگرانیهای گسترده‌تری را در مورد اعتبار آمریکا در توافقات بین‌المللی برانگیخته است .

وی گفت, “در واقع دولت ترامپ بواسطه بددهنی‌اش در قبال توافق اتمی ایران هیچ حمایتی در جهان بجز از جانب چند دولت عرب ندارد. موضع آمریکا زیر این نگرانی بقیه جهان خط تأکید میکشد که بستن توافق با ما, چه در رابطه با تغییرات آب و هوا, تجارت و یا توافقات اتمی چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد؟

رهبر عالی ایران علی خامنه‌ای و رهبر کره شمالی کیم جونگ یون پرورش احساسات ضدآمریکایی در میان مردمشان را یک ستون سیاست کشورهایشان قرار داده‌اند و از لفاظی سخت ترامپ بعنوان شاهدی بر مدعای خود در مورد ستیزه‌جویی آمریکا استفاده کرده‌اند.

خامنه‌ای مکرراً به ایرانیها در سخنرانیهای خود گفته است که نمی‌توانند به آمریکا, حتی بعد از امضای توافق, اعتماد کنند چرا که واشنگتن بهانه‌های جدیدی اعم از برنامه نظامی, سیاست منطقه‌ای, و یا پرونده حقوق بشر ایران خواهد یافت تا ایران و بواسطه آن مردم ایران را مجازات نماید.

کیم گفته است که کره‌شمالی به تسلیحات اتمی و موشکهای بالستیک برای دفاع از خود نیاز دارد چرا که این کشور با تهدید موجودیت خود از جانب آمریکا روبروست.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here