انتخاب نیوز به نقل از رویترز- سفرای کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا در واشینگتن روز دوشنبه همگی از توافق اتمی بین المللی با جمهوری اسلامی ایران، تا زمانیکه تهران از این توافق تبعیت میکند حمایت کردند.

دیوید اوسولیوان سفیر اتحادیه اروپا در واشینگتن در گفتگوی پنلی در شورای آتلانتیک گفت ” ما اتفاق نظر داریم که از بین رفتن این توافق از خسارت عمده ئی میتواند باشد.”

پیتر وایتیگ سفیر آلمان گفت هر کسی که خروج از برجام را تبلیغ میکند باید ”موضوعات بزرگتری”، شامل ایرانی خطرناکتر که غنی سازی را از سر میگیرد، خطر مسابقه تسلیحاتی در یک منطقه بی ثبات و تاثیراتش بر روی تلاشهای عدم تکثیر تسلیحات کشتار جمعی در جهان را در نظر داشته باشد. وی سوال کرد” چه علامتی به کشورهایی مانند کره شمالی خواهد فرستاد؟” سفیر آلمان ادامه داد ” در حالیکه ایران آنرا زیر پا نگذاشته و ما به توافق احترام نمیگذاریم این علامت را میفرستد که دیپلماسی قابل اتکا نیست، اینکه شما نمیتوانید به توافقات دیپلماتیک اعتماد کنید, و بنظر من این مساله روی اعتبار ما در غرب تاثیر میگذارد.”

کیم داروچ سفیر بریتانیا نیز در این رابطه گفت: ترامپ و نخست وزیر بریتانیا ترزا در ملاقاتشان در نیویورک در هفته گذشته نصف مذاکراتشان را صرف ایران کردند، گرچه ترامپ تصمیم خود را برملا نکرد. او گفت ترزا می مجددا توضیح داد که به چه دلیل بریتانیا از توافق اتمی حمایت میکند و آنرا یک موضوع امنیت ملی میبیند. او گفت” تا زمانیکه ایران از نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی به تبعیت از توافق اتمی ادامه میدهد، ما به حمایتمان از برجام ادامه خواهیم داد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here