مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد، کشورش به نماینده حزب دموکرات کردستان عراق وابسته به مسعود بارزانی ابلاغ کرده که بعد از همه‌پرسی اجرا شده در اقلیم کردستان عراق حق بازگشت به ترکیه را ندارد.

وزیر خارجه ترکیه در این رابطه گفت: کشورش از نماینده این حزب درخواست کرده بود اگر در آنکاراست کشور را ترک کند اما عمر میرانی، نماینده حزب بارزانی، در حال حاضر در اربیل بسر میبرد و ترکیه به او گفته‌ بازنگردد.

چاووش اوغلو ادامه داد: ما تنها به برگزار نشدن همه‌پرسی اکتفا نکردیم بلکه برای دولت اقلیم توضیح دادیم که باید از این گام امتناع کند ما به آنها ابلاغ کردیم که در صورت لغو برگزاری همه‌پرسی یار آنها خواهیم بود و در عین حال هم گفتیم اگر همه‌پرسی را برگزار کنند با چه عواقبی روبه‌رو خواهند شد.

وی ادامه داد: موضع کنونی بارزانی در قبال دولت بغداد ضعیف است اما او می‌توانست با لغو همه‌پرسی با قدرت پشت میز مذاکره با بغداد بنشیند.

چاووش اوغلو افزود:  تنها نگرانی بارزانی حفظ کرسی ریاستی‌اش است چراکه احزاب مخالف او هستند و او بسیار قدرت خود را در اقلیم از دست داده است و برای حفظ این کرسی آینده کردها را به خطر انداخت.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here