سعید ایزدی

فائزه هاشمی رفسنجانی, دومین دختر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی, رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام, در گفت‌وگویی طولانی با روزنامه شهروند نکاتی را بیان کرد که از هر بابت شایان توجه بود.

از آنجا که بعد از مرحوم شدن آیت الله هاشمی در مقاطع مختلف شاهد وقایع عجیبی بودیم ، شاید این اظهارات از یک بابت قابل انتظار می بود. چرا که هاشمی زدایی به تمام معنا در دانشگاه آزاد و هم در مرکز تحقیقات استراتژیک و هم در مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت. اینها اموری نبود که به سادگی از دید مردم بشود پنهانش کرد. با این همه گفته های خانم هاشمی نگران کننده است.

مدیرمسئول سابق روزنامه زن, فعال سیاسی, نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره پنجم, عضو حزب کارگزاران سازندگی و رئیس فدراسیون اسلامی ورزش زنان به روزنامه شهروند حتی می‌گوید که مایل است دوباره این فدراسیون را «زنده کند اما درخواستش برای صدور مجوز پذیرفته نشده‌است.» این امور نشان می دهد که تصمیم بر هاشمی زدایی کماکان ادامه دارد.

فائزه هاشمی درباره «مزاحمت‌هایی» که خانواده هاشمی رفسنجانی پس از مرحوم شدن آیت الله با آن روبروست می‌گوید: ”پنج نفر از اعضای خانواده ما ممنوع الخروج شده اند یا مرتبا به دادگاه احضار می شویم. خب قبلا من آن قدر پرونده نداشتم؛ قبلا کم وبیش داشتم ولی در چهار پنج ماه گذشته مدام احضاریه می فرستند که وقتی می رویم عمدتا گزارش های کذب است و واقعیت ندارد و به نظر هم می رسد که این ماجرا می خواهد ادامه پیدا کند و تمامی ندارد. البته این را هم سخت نمی دانم؛ سرشت زندگی ما انگار همین است, انگار توی خونمان است. جزیی از زندگی ما شده و به آن عادت کرده ایم. “

هر چند که خانم هاشمی به جزئیات بیشتر اشاره نمی کند اما باید گفت که نبایستی این مسائل را ساده سازی کرد. دولت آقای روحانی قرار نبود که رویکردی امنیتی به خود بگیرد و برای دفاع از حقوق شهروندی هم قرار بود ساز و کار ویژه ای تعریف و اجرایی گردد. بهمین خاطر ممنوع الخروج کردن افراد و شهروندان به هر بهانه ای اولویت اول نهادهای نظام نباید باشد. چرا که بهرحال ما در جامعه با پدیده مهاجرت کماکان مواجهیم و این اقدامات طبعا بر آمار و ارقام و علت آن می افزاید.

خانم هاشمی, در بخشی دیگر از گفت‌وگوی خود با روزنامه شهروند به وضعیت زنان در عرصه عمومی انتقاد کرده و می‌گوید: «من همیشه می‌گفتم چرا ما زن وزیر نداریم, عضو زن مجمع تشخیص یا رئیس زن دانشگاه و خیلی از سمت‌های دیگر را نداریم.»وی با تأکید بر اینکه آقای روحانی باید پاسخگو باشد, می‌گوید: «شاید بیش از ۵۰درصد رأی آقای روحانی از خانم‌ها بوده و این بی‌توجهی به مطالبه زنان بی‌انصافی است.»

این خواسته را البته باید ایشان به یک مصاحبه بسنده نکند و خوبست که اتفاقا نظری به شورای شهر تهران هم افکنده و به آقای محسن هاشمی اخوی خود هم یادآوری کنند که در کنارشان می توانند مدیران و شهرداران شایسته زن را در چنین سمت هایی انتخاب کنند.

خانم هاشمی در پاسخ به این سوال که این محدودیت ها شاید به این خاطر است که ”پشتوانه اصلی تان را از دست داده اید “ می گوید: ” ممکن است یک دلیلش باشد. دلایل دیگری را در این مسأله دخیل می دانم. شاید تصور می شود که ما اسنادی را از اسرار نظام در اختیار داریم که می خواهیم منتشرش کنیم در حالی که چنین چیزی نیست؛ آقای هاشمی عاقل تر و باتدبیرتر و سیاستمدارتر از این بود که بخواهد اسنادی را برای ما به جا بگذارد. حداقل من یکی که هیچی ندارم. حالا اگر بر فرض هم اسنادی باشد, با تکنولوژی امروز لازم به خروج از کشور برای انتشار آنها نیست. به نظر می رسد با شایعات و گزارش ها و پرونده هایی که برای من درست کرده اند, به دنبال این هستند که عامل بیگانه, جاسوس و در این مایه ها چیزی دربیاورند. “

نکته مهم اینجاست که نظارت های دستگاه های مربوطه و محدودیت هایی که شامل ایشان می شود ، تنها مربوط به خانواده مرحوم هاشمی نیست و هستند بسیاری از شهروندان که از جایگاه بالایی نیز در میان مردم برخوردارند و خوش سابقه هم هستند ، اما با اینحال ممنوع الخروج بوده و مدام با احضاریه های مختلف کارشان به دادسرا کشیده می شود. مشکل اینست که باید این دردها را صرفا از یک بعد خانوادگی خارج کرده و تعمیم بدهیم. یعنی باید رفت و دید و شنید که بقیه چه می کشند و دیگران در کجای کار قرار دارند. همین امروز آیا ما با وضعیت مناسبی از نظر وضعیت زندانها و زندانیان برخورداریم؟ منظور اینست که تظلم خواهی یک امر مشروع و مباح است و باید به آن اقدام کرد و از هر امکانی نیز برای رساندن صدای خود اقدام کنیم.

اگر بعد از وفات آیت الله هاشمی دیدیم که چگونه روند هاشمی زدایی آغاز شد و سکوت کردیم ، دیگر امروز برای مقابله با محصول آن و هاشمی ستیزی فرصتی باقی نمانده است…پس تا دیر نشده ، عدالت خواهی و رفع تبعیض را مطالبه کنیم.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here