نیویورک تایمز یادداشتی در شماره روز گذشته خود را به سیاست جدید عربستان سعودی اختصاص داد. در قسمتهایی از این یادداشت آمده است:  محمد بن سلمان, وارث 32 ساله عربستان سعودی, در مدت کمتر از سه سال توانسته است قدرت را بطور عملی بدست آورد, و این باعث می شود که دینامیزمی که به ندرت در یک پادشاهی که عمدتا توسط پادشاهان ۷۰ یا ۸۰ ساله حکمرانی شده، دیده شده است. با این حال, پیشرفت سریع ولیعهد, هم موفقیت و هم شکست هایی را به ارمغان آورده است.

حکم سلطنتی این هفته که به ممنوعیت رانندگی زنان پایان داد, چشمگیر ترین تغییرات داخلی این پادشاهی توسط شاهزاده بوده است.

شاهزاده پسر مورد علاقه ملک سلمان, تقریبا هر جنبه مهمی از دفاع, اقتصاد, امنیت داخلی, اصلاحات اجتماعی و سیاست خارجی کشور را نظارت می کند…

انتقادات زندانی کردن

به گفته فعالان حقوق بشر در عربستان سعودی, این ماه حداقل 30 نفر دستگیر شده اند. از جمله بازداشت شدگان, فعالین برجسته حقوق بشر, دانشمندان مذهبی, نویسندگان و دانشگاهیان می باشند.

همچنین تحت نظارت شاهزاده, تنش با ایران تحت رهبری شیعیان افزایش یافته است. شهروندان اقلیت شیعه عربستان می گویند که آنها در معرض خطر سیاسی قرار دارند…

جنگ برای بیرون راندن شورشیان تحت حمایت ایران از پایتخت, صنعا ناکام مانده است. شورشیان شیعه یمن که بعنوان حوثی شناخته می شوند, در اواخر سال ۲۰۱۴, دولت تحت حمایت عربستان سعودی را از قدرت برکنار کردند. درگیری یمن نیز محکومیت های گسترده ای را در سرتاسر جهان بوجود آورده است و باعث شده است تا لوایحی در مجالس قانونگذاری های غربی برای توقف فروش سلاح به پادشاهی تشویق شود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here