حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور کشورمان, ایران و ترکیه را لنگر ثبات در منطقه دانست و با تاکید بر اینکه مبارزه با تروریسم و حفظ مرزهای جغرافیایی مهم ترین اهداف برای همکاری مشترک در جهت تحکیم ثبات و امنیت منطقه است, از گسترش و تقویت همکاری های دفاعی تهران – آنکارا استقبال کرد.

دکتر روحانی عصر دوشنبه در دیدار ژنرال خلوصی آکار, رییس ستاد ارتش ترکیه, با اشاره به روابط رو به گسترش ایران با ترکیه به عنوان کشوری دوست و برادر در منطقه گفت: امروز مناسبات سیاسی, اقتصادی و بین المللی دو کشور در سطح خوبی قرار دارد و باید تلاش کنیم تا همکاری های نظامی و دفاعی فی مابین نیز همتراز با آن توسعه یافته و تقویت شود.

رییس جمهور با بیان اینکه ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مسلمان و ریشه دار در منطقه, با تهدیدات مشترک منطقه ای از جمله تروریسم, ناامنی و بی ثباتی روبرو هستند, اظهار داشت: باید برای رفع این تهدیدات و در راستای منافع مشترک, روابط و همکاری های همه جانبه تهران -آنکارا گسترش یابد.

روحانی با تأکید بر اینکه اراده دو دولت ایران و ترکیه بر تقویت مناسبات و همکاری های نیروهای مسلح دو کشور است, تصریح کرد: نیروهای مسلح ایران و ترکیه می توانند با توسعه همکاری ها و انتقال تجربیات, در بخش های مختلف, روابط سازنده ای را در راستای رفع تهدیدات منطقه ای سامان دهند.

رییس جمهور مبارزه با تروریسم و حفظ مرزهای جغرافیایی در منطقه را از مهم ترین اهداف دو کشور در توسعه همکاری ها و روابط دانست و خاطرنشان کرد: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم و لنگر ثبات در منطقه , هرگاه در کنار هم باشند, تأثیرگذاری و نقش آفرینی بهتری در راستای حل و فصل مسایل منطقه ای خواهند داشت.

روحانی با تأکید بر ضرورت تلاش در راستای تقویت دولت های مرکزی در عراق و سوریه, برای یکپارچگی سرزمینی, مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در منطقه و عدم هرگونه تغییر در مرزهای جغرافیایی, ابراز داشت: هرگونه برهم خوردن ثبات در مرزهای جغرافیایی به گسترش ناامنی و بی ثباتی در منطقه خواهد انجامید.

ژنرال خلوصی آکار, رییس ستاد ارتش ترکیه نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس جمهور کشورمان, بیان کرد: ایران و ترکیه به عنوان دو قدرت مهم در منطقه می توانند با توسعه همکاری ها و روابط, نقش مؤثری در ایجاد ثبات و آرامش در منطقه ایفا کنند.

رییس ستاد ارتش ترکیه گروه های تروریستی را مانع بزرگی در مسیر ایجاد ثبات و آرامش منطقه دانست و یادآور شد: ترکیه نسبت به تمامیت ارضی همه کشورهای منطقه از جمله سوریه و عراق احترام قائل است و آمادگی دارد تا در راستای مبارزه با تروریسم و بی ثباتی همکاری های خود را با کشورهای دوست به ویژه ایران گسترش دهد.

خلوصی آکار با اشاره به ضرورت توسعه مناسبات و همکاری های ایران و ترکیه, خواستار گسترش روابط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با ارتش ترکیه در زمینه های مختلف از جمله مبارزه با قاچاق انسان, قاچاق مواد مخدر و تأمین امنیت در منطقه شد.

منبع: ایلنا

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here