ظریف وزیر امور خارجه در جریان سفر روز گذشته خود به عمان, پیش از دیدار با سلطان قابوس گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران با عمان, روابط بسیار ویژه‌ای است و ما در زمینه سیاسی و گفتگو‌های منطقه‌ای و مشورت‌هایی که برای امنیت منطقه لازم است و همچنین در روابط دو جانبه, اقتصادی, ترانزیت و انرژی روابط بسیار گسترده و خوبی داریم.

وی درباره هدف از سفر دو روزه اش به عمان و قطر گفت: در سفر کوتاه منطقه‌ای که به عمان و قطر دارم هم درباره مباحث منطقه‌ای و هم درباره وضعیت بحرانی در منطقه ما صحبت شد و در ملاقاتی که دقایقی دیگر با سلطان قابوس خواهم داشت, با وی بحث خواهم کرد. از مسائل مشترک میان دو کشور بحث خط لوله گاز با عمان است و همینطور همکاری‌های بسیار خوب بانکی با عمان نیز شروع شده در عین حال در حوزه رفت و آمد, گردشگری سلامت, گردشگری زیارتی و همینطور سایر گردشگری‌هایی که با عمان داشتیم, بحث‌های خوبی انجام شده است.

ظریف در پاسخ به پرسشی درباره برجام و رایزنی‌هایی که وی در نیویورک داشته و اینکه در صورت خروج امریکا موضع ایران چیست, گفت: تقریبا تمامی کشورها, هم اعضای برجام یعنی ٥ کشور و اتحادیه اروپا و هم سایر اعضای جامعه بین المللی, از برجام و ضرورت رعایت آن و غیر قابل مذاکره بودن آن حمایت می‌کنند.

ظریف افزود: در گفتگویی که با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل داشتم نیز وی تاکید کرد که یکی از شش موضوعی که تقریبا در همه سخنرانی‌ها در مجمع عمومی مطرح شده یعنی بیش از ١٩٠ سخنرانی که در مجمع عمومی انجام شد, برجام, حمایت از برجام و غیر قابل مذاکره بودن برجام بوده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما هم بار‌ها اعلام کردیم که ایران انتخاب‌های متعددی دارد گرچه ترجیح ما رعایت برجام توسط همه است و جمهوری اسلامی ایران نیز بار‌ها اعلام کرده که اولین نقض کننده برجام نخواهد بود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here