مولود چاووش اوغلو, وزیر امور خارجه ترکیه گفت ما با ایران همکاری عالی و استراتژیک داریم, اما در عین حال نارضایتی خود از برخی سیاست های تهران در سوریه, عراق و دیگر کشور های منطقه را با صراحت اعلام کرده ایم.

مولود چاووش اوغلو, وزیر خارجه ترکیه امروز طی سخنانی در جمع اعضای میز سردبیری خبرگزاری آناتولی ضمن تاکید بر همکاری عالی و استراتژیک آنکارا و تهران گفت: با صراحت نارضایتی خود ناشی از برخی سیاست های ایران در سوریه و عراق و عدم حمایت خود در مقابل اهداف آن در این کشور ها را اعلام کرده ایم .

وی درباره سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به تهران اظهار داشت: تعداد زیادی از وزاری ترکیه نیز به ایران سفر ميكنند. موارد بسیار مهم مانند تجارت دوجانبه, دروازه های گمرک, حمل و نقل و انرژی مورد بحث قرار خواهد گرفت .

ادامه سخنان مولود چاووش اوغلو در این نشست به شرح زیر است:

با همکاری ایران روند آستانه را هم اجرا می کنیم. یعنی برای برقراری صلح و ثبات در سوریه و فراهم روند سیاسی, جلوگیری از درگیری ها و کاهش تنش با ایران و روسیه همکاری می کنیم.

از اهداف ایران نه تنها در این دو کشور بلکه در بحرین و منطقه خلیج نیز حمایت نمی کنیم. این بسیار روشن است. ما اشتباهات را اعلام می کنیم.

از سوی دیگر ایران همسایه ما است. پیش از این با ایران در چارچوب منع سلاح های هسته ای و با مشارکت برزیل توافق نامه ای امضا کردیم. به عنوان یکی از دو کشور حامی ایران در شورای امنیت سازمان ملل نیز بودیم.

ما همواره موضع صریحی در این خصوص داشته ایم. از ایران به خاطر اشتباهاتش انتقاد و از حقوقش نیز حمایت می کنیم. بیش از هر چیز در تنگنا قراردادن ایران از سوی هر کسی باشد اشتباه است.

همانطور که در برابر اعضای ناتو و کشورهای بلوک غرب سیاست مذاکره و بازدارندگی اعمال می شود درقبال ایران نیز همین سیاست باید اجرا شود. تحریم و منزوی کردن ایران یا نابود کردن کامل آن به درخواست یک کشور اشتباهی بسیار جدی و حاد است.

رویکرد ما مبتنی بر مذهب نیست. برای ما سنی و شیعی تفاوتی ندارند. در اصل مخالف همین مذهبگرایی هستیم. از ایران هم به همین خاطر انتقاد می کنیم.

در نشست فردا در خصوص همه پرسی غیرقانونی اقلیم کرد عراق و مبارزه با تروریسم تبادل نظر خواهد شد. اجرای مصوبات اجلاس آستانه بسیار مهم است. به ویژه اجرای مصوبه مناطق بدون درگیری در ادلب مهم است. در این خصوص هم با ایران و هم با روسیه دیدار می کنیم .

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here