انتخاب نیوز به نقل از رویترز زوریخ- یک دیپلمات بلندپایه اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گفت برغم بدگمانی های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا کشورهای اروپایی حداکثر تلاش خود برای حفظ توافق محدود ساختن برنامه اتمی ایران (برجام) را انجام خواهند داد.

هلگا اشمیت مدیر کل سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس سرمایه گذاری ایران که در پایتخت سوئیس انجام شد گفت: ” این یک توافق دو طرفه نیست, این یک توافق چند جانبه است. بعنوان اروپایی ها, ما هر کاری برای اطمینان از اینکه [برجام] باقی میماند انجام خواهیم داد.”

اشمیت افزود: اروپا در مورد نقش ایران در امور منطقه ئی نگران است ولی این موضوعات بخشی از توافق اتمی نیستند. وی گفت: ” من مطلقا متقاعد هستم که با کنار گذاشتن توافق اتمی ما در وضعیت بهتری برای برخورد به هر کدام از این موضوعات نخواهیم بود.”

مدیر کل سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اشاره به تقابل احتمالی واشینگتن با کره شمالی اضافه کرد: ” جهان نیاز به یک بحران تکثیر اتمی دیگری ندارد. یک بحران خودش زیادی است.”

همچنین نیکلاس هوپتون سفیر بریتانیا در ایران گفت گزارشات دیده بان اتمی سازمان ملل نشان داده است که ایران بطور کامل از مفاد این توافق تبعیت میکند. او به این کنفرانس گفت: ” ما امیدواریم که پرزیدنت ترامپ این توافق را مورد تائید مجدد قرار خواهد داد و ایالات متحده به نقش سازنده و  با اهمیت خود در اجرای برجام ادامه خواهد داد.”

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here