رییس جمهوری روسیه می گوید ایران باید خودش تصمیم بگیرد که از جنگ سوریه خارج شود یا نه و هیچ کسی نمی تواند به آنها دستور بدهد.

خبرگزاری روسی اینترفکس گزارش داد که ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه ۱۲ مهر در پاسخ به این سئوال که آیا روسیه می تواند به عربستان تضمین بدهد که ایران با پایان جنگ سوریه, نیروهایش را از این کشور خارج می کند یا نه، این نکته را گفت.

رییس جمهوری روسیه در پاسخ گفت: «ما حق نداریم برای کشورهای دیگر یک مسیر را مشخص کنیم و بگوییم که باید این راه را بروید یا نه. این حق مسلم مردم کشورهاست و در رابطه با ایران نیز کاملا صدق می کند. ما همیشه به حق حاکمیت ملی کشورها و انتخاب سیاست خارجی و داخلی آنها احترام گذاشته ایم».

همچنین این گزارش می افزاید از پوتین سوال شد که در صورت خروج آمریکا از برجام, آیا این توافق همچنان کارایی خواهد داشت یا خیر که او در پاسخ گفته است: «همه گزارش های آژانس بین المللی انرژی هسته ای نشان می دهد که ایران به تعهدات خود پایبند بوده. ملاحظات ما هم بر اساس این گزارش هاست و از توافق هسته ای که در دولت پیشین آمریکا حاصل آمد, حمایت می کنیم, اگرچه در رابطه با مسائل دیگر نیز ممکن است اختلافات بسیاری داشته باشیم.»

وی در ادامه افزود: «تا زمانی که همه کشورها از جمله ایالات متحده, به الزامات این توافق متعهد بمانند و در عمل قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را به صورت کامل رعایت کنند, ما هم از توافق هسته ای دفاع می کنیم. این روسیه نیست که مشخص می کند که توافق هسته ای رعایت شده یا نه, بلکه آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان یک نهاد متخصص و مورد تایید جامعه جهانی است که این را تشخیص می دهد.»

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here